Erken Cumhuriyet döneminde Aydın'da kooperatifleşme (1923-1950)
Cooperativization in Aydın during the Early Republican period (1923-1950)
- Tez No: 993051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
19. yüzyılın başlarında İngiltere'de, Fransa'da ve Almanya'da özellikle üretim ile satış, tüketim ve kredi esasına dayanan ilk modern kooperatifler kurulmuştur. İngiltere'de evrensel kooperatifçilik ilkelerinin ortaya çıktığı 1844 yılından yaklaşık 70 yıl sonrasına tekabül eden 2. Meşrutiyet döneminde de Türkiye'nin ilk kooperatif şirketlerinin kurulduğu görülmektedir. Aydın bölgesi ise Türkiye'nin ilk satış kooperatiflerinin oluştuğu yerdir. Bu bağlamda tezde başta incir üretimi olmak üzere Batı Anadolu'da yetişen tarımsal ürünlerin ve üreticilerin pazar ekonomisine uyum sağlama sürecine değinilmiştir. Piyasa ekonomisi içerisinde ortaya çıkan tarım ve ticaret burjuvazisi ile küçük üreticilerin kooperatifleşmeyi neden önemsediği üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin genel iktisadi ve siyasi süreçlerine temas edilerek 1915 yılında kurulan Kooperatif Aydın İncir Müstahsilleri Anonim Şirketi'nin kuruluşu ve faaliyetleri ele alınmıştır. Ayrıca tezde Aydın'da kredi piyasasının örgütlenme aşamaları incelenmiştir. Aydın'da kurulan Milli Aydın Bankası, Ziraat Bankası, Köy İtibar Bankaları ve tarım kredi kooperatifleri kredi dağıtımı konusunda önem teşkil eden kurumlar olmuşlardır. Cumhuriyet dönemi içerisinde yeniden örgütlenen incir kooperatifi ve 1937 yılında kurulan TARİŞ de Aydın'da ve Türkiye'de kooperatifçiliğin gelişmesine önemli katkılar koymuşlardır. Erken cumhuriyet dönemi içerisinde Aydın satış, kredi, dokumacılık, sulama, yapı ve elektrik kooperatifleriyle Türkiye'nin kooperatifçilik tarihine zengin bir deneyim sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the early 19th century, the first modern cooperatives, particularly those based on production, sales, consumption, and credit, were established in England, France, and Germany. Approximately 70 years after the emergence of universal cooperative principles in England in 1844, during the Second Constitutional Era, the first cooperative companies in Turkey were also established. The Aydın region is where Turkey's first sales cooperatives were formed. In this context, the thesis addresses the adaptation process of agricultural products and producers in Western Anatolia, primarily fig production, to the market economy. It also focuses on why the agricultural and commercial bourgeoisie and small producers who emerged within the market economy valued cooperative organization. This thesis examines the establishment and activities of the Aydın Fig Producers' Cooperative, founded in 1915, touching upon Turkey's general economic and political processes. It also investigates the stages of organization of the credit market in Aydın. The National Aydın Bank, the Agricultural Bank, the Village Credit Banks, and agricultural credit cooperatives established in Aydın were significant institutions in terms of credit distribution. The fig cooperative, reorganized during the Republican era, and TARİŞ, founded in 1937, also made important contributions to the development of cooperatives in Aydın and Turkey. During the early Republican period, Aydın offered a rich experience to Turkey's cooperative history with its sales, credit, weaving, irrigation, construction, and electricity cooperatives.