Investigation of the effect of deformation on Ti and Nb added powder metal 316 L stainless steel
Ti ve Nb eklenen toz metal 316 L paslanmaz çelik üzerinde deformasyon etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 917101
  2. Yazar: ABDULLAH NASR ASMAEIL ASMAEIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇUĞ, PROF. DR. MEHMET AKİF ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 316 L paslanmaz çelik matris içerisine titanyum (Ti) ve Niyobyum (Nb) element tozları, toz metalurjisi (TM) teknolojisi kullanılarak belirlenen miktarlarda (ağırlıkça %0,1 ve %0,2) birlikte sinerjistik olarak eklenmiştir. Çalışmada kullanılan tozlar ASTM E8M standartlarına uygun olarak hazırlanan soğuk pres numune kalıpları olup 750 MPa sıkıştırma basıncı altında tek yönlü soğuk preslenerek blok haline getirilmiştir. Presleme işleminden sonra ham mukavemet numuneleri atmosfer kontrollü tüp fırında 1310 °C sıcaklıkta argon atmosferinde iki saat sinterlenmiştir. Üretilen numuneler 1150 °C ön tavlamanın ardından %40 ve %80 oranlarında sıcak haddelemeye tabi tutulmuştur. Sinterleme ve sıcak haddeleme yöntemi ile üretilen TM çeliklerin mikroyapı incelemeleri optik mikroskop ve SEM cihazı ile, elementel incelemesi ise EDX yöntemi ile yapılmıştır. Numuneler ayıca sertlik testi, yoğunluk testi ve aşınma testi kullanılarak karakterize edilmiştir. Sonuçlar 316 L + 0,2 Ti +0,2 Nb içeren ve %80 haddelenen çeliğin en yüksek sertlik ve aşınma dayanımına sahip olduğunu gösterdi. Mikroyapı incelemelerinde ise hem element ilavesine bağlı olarak hem de haddeleme oranına bağlı olarak tanelerin inceldiği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Toz metalurjisi, 316L paslanmaz çelik, titanyum, niyobyum, mekanik özellikler, mikroyapı, aşınma. Bilim Kodu : 91437
Özet (Çeviri)
In this study, titanium (Ti) and niobium (Nb) elemental powders were synergistically added to 316 L stainless steel matrix in determined amounts (0.1% and 0.2% by weight) using powder metallurgy (PM) technology. The powders used in the study were cold press sample molds prepared in accordance with ASTM E8M standards and were formed into blocks by unidirectional cold pressing under 750 MPa compression pressure. After the pressing process, the raw strength samples were sintered in an atmosphere-controlled tube furnace at 1310 °C in an argon atmosphere for two hours. The produced samples were subjected to hot rolling at 40% and 80% ratios after pre-annealing at 1150 °C. Microstructure examinations of PM steels produced by sintering and hot rolling methods were carried out with optical microscope and SEM device, and elemental examinations were carried out with EDX method. The samples were also characterized using hardness test, density test and wear test. The results showed that the steel containing 316 L+0.2Ti+0.2Nb and 80% hot rolled had the highest hardness and wear resistance. In the microstructure examinations, it was observed that the grains became thinner depending on both the element addition and the rolling ratio.