Conservation of the village institutes' heritage as a driver of sustainable development
Sürdürülebilir kalkınmanın bir itici gücü olarak köy enstitüleri mirasının korunması
  1. Tez No: 917102
  2. Yazar: ESRA EKEN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 723
Özet
1940 ve 1954 yılları arasında Türkiye'de kurulan Köy Enstitüleri, eğitimi kırsal kalkınma ile entegre eden ve ülkenin eğitim reformu ile kırsal bölgelerdeki sosyo-ekonomik gelişim ihtiyacını ele alan öncü bir yaklaşımı temsil etmektedir. Sistematik ve titizlikle tasarlanmış, kendine özgü bir mimari dile sahip 21 köy enstitüsü yerleşkesi, zamanla çeşitli kurumsal kullanımlarla varlığını sürdürmüş ancak eğitim sistemindeki değişiklikler ve çevrelerindeki kentleşmenin etkisiyle dönüşümlere uğramıştır. Bu çalışma, Erken Cumhuriyet Dönemi'nin bir modeli olarak enstitü alanlarının fiziksel dönüşümünü anlatılar ve arşiv belgeleri aracılığıyla anlamayı, onların kırsal kalkınmadaki benzersiz rollerini değerlendirmeyi ve koruma problemleri ile değerlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Yedi köy enstitüsü alanını detaylı bir şekilde analiz ederek ve diğerlerini daha geniş bir ölçekte değerlendirerek, çalışma, tıpkı Erken Cumhuriyet Dönemi'nde olduğu gibi, köy enstitüsü yerleşkelerinin günümüzde de sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada bir araç olma potansiyeline sahip olduğunu savunmaktadır. Her kampüsün mevcut nitelikleri ve potansiyelleri, bulundukları bölgelerin sosyo-kültürel ve ekonomik fırsatlarıyla entegre edilerek, kampüslerin bütüncül ve katılımcı bir şekilde korunmasına yönelik stratejiler sunmaktadır. Ayrıca, yedi köy enstitüsü alanı için terk edilmiş açık alanlar ve binaların sürdürülebilir kalkınmayı destekleyecek şekilde yeniden işlevlendirilmesine dair öneriler sunmaktadır. Çalışma, diğer köy enstitüsü kampüsleri için de benzer önerilerin geliştirilmesine zemin hazırlayarak, yalnızca köy enstitüsü ağının korunmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda özgün kalkınma misyonlarını da canlandırmanın mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Village Institutes, established in Turkey between 1940 and 1954, represent a pioneering approach to integrating education with rural development, addressing the nations urgent need for educational reform and socio-economic advancement in rural areas. The 21 village institute campuses, systematically and meticulously designed with a unique architectural language, have endured through various institutional uses over time but have undergone changes influenced by the change in educational system. The study aims to understand the physical transformation of the sites through narratives and archive documents as a model of the Early Republican Period, evaluate their unique role in rural development, identify conservation challenges and values. By analyzing seven village institute sites in detail and evaluating others at a broader scale, the study argues that much like during the Early Republican Era, village institute campuses still hold the potential to serve as tools for achieving sustainable development goals today. By integrating the existing qualities and potentials of each campus with the socio-cultural and economic opportunities of their respective regions, the study proposes strategies for the holistic and participatory conservation of the campuses. Additionally, it offers suggestions for the adaptive reuse of abandoned open spaces and buildings to support sustainable development for seven village institute sites. This study provides a foundation for developing similar proposals for other village institute campuses, making it possible not only to ensure the conservation of the entire village institute network but also to revive their original development mission.