Spastik serebral palsili çocuklarda alt ve üst ekstremite selektif motor kontrol ile duyusal fonksiyonlar ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationshi̇p between lower and upper extremity selective motor control and sensory functions in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 911432
  2. Yazar: FIRAT ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA BEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, spastik SP'li çocuklarda alt ve üst ekstremite selektif motor kontrol ile duyusal fonksiyonlar arasında ilişkinin olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmaya 3-14 yaş aralığında SP tanısı almış, KMFSS seviyesi I/II/III olan, son 6 ay içerisinde botulinum toksin enjeksiyonu olmamış ve son 6 ay içerisinde alt-üst ekstremiteye ait cerrahi bir operasyon geçirmemiş olan 41 spastik hemiparetik/diparetik SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklara duyu değerlendirmeleri(propriosepsiyon, iki nokta ayrımı, hafif basınç/dokunma ve diyapozan değerlendirmeleri) ve alt-üst ekstremite selektif motor kontrol değerlendirmeleri yapıldı. Alt ektremite selektif motor kontrol değerlendirmesi için SCALE, üst ekstremite selektif kontrol değerlendirmesi için SCUES kullanıldı. Tüm SP'li çocuklarda duyu etkilenimleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether there is a relationship between lower and upper extremity selective motor control and sensory functions in children with spastic cerebral palsy. The study icluded 41 spastic hemiparetic/diparetic cerebral palsy patients between the ages of 3-14 years who were diagnosed with cerebral palsy, had KMFSS level of I/II/III, had not received botulinum toxin injection in the last 6 months and had not undergone a surgical operation of the lower or upper extremities in the last 6 months were included in the study. Children underwent sensory evaluations (propriocepion, two-point discrimination, light pressure/touch and tuning fork evaluations) and lower upper extremity selective motor control evaluations. SCALE was used for lower extremity selective motor control assesment and SCUES was used for upper extremity selective control assesment. Sensory deficits were detected in all children with CP.