Seyr ü sülûkte rüyâ tâbiri: Halvetiyye literatürü örneği
Dream interpretation in sufi path: Example of the Halwatiyya literature
- Tez No: 917170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tasavvufta seyr ü sülûk müridin ruhsal gelişimi ve mânevî olgunluğa erişme sürecidir. Mürid sırasıyla emmâre, levvâme, mülhime, mutmainne, râziyye, merziyye ve sâfiye mertebelerini geçerek mânevî eğitimini tamamlamış olur. Halvetiyye tarîkatında müridin mânevî yolculuğu ve ilâhî hakikatlere ulaşma çabasında rüyâlar ve rüyâ tâbirleri önemli bir rol oynamaktadır. Halvetî literatüründe rüyâ, müridin mânevî dünyasına dair derin bir anlayış sağlar. Aynı zamanda dervişin mürşidiyle olan ilişkisini kuvvetlendirir ve hem mürşide hem dervişe rehberlik eder. Tasavvuf terbiyesi alan dervişlerin rüyâlarından yola çıkılarak hangi nefis mertebesinde oldukları belirlenebilmektedir. Halvetî silsilesinden gelen meşâyih, müridânını bu usul üzere irşad etmişlerdir. Halvetî erkânında rüyâ tâbiri mânevî bir eğitim metodudur. Mürşid, rüyâların tâbirlerinden yola çıkarak müridin mertebesine göre ezkâr ve ibâdâtı telkin eder ve böylelikle onun kâmil nefis mertebesine erişmesini destekler. Bu çalışmanın konusu İslâm geleneğinde, erken dönem mutasavvıflarında ve Halvetî tarîkatında rüyâ literatürü, rüyânın seyr ü sülûkteki yeridir. Araştırmamız müridin tekâmül sürecinde rüyâ olgusunun rolünü ve yol gösterici niteliğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
In Sufism, sayr wa suluk refers to the spiritual journey of a disciple toward iner development and mystical maturity. The dervish progresses through the stages of ammāra, lawwāma, mulhima, mutmainna, rādiyya, mardiyya and sāfiya, ultimately completing their spiritual training. In the Halwatiyya order, dreams and their interpretations play an crucial role in the disciple's spiritual journey and his pursuit of divine truths. The Halwatiyya literature views dreams as a means of gaining profound insights into the dervish's spiritual state. Moreover, they strengthen the relationship between the dervish and the murshid (spiritual guide) while serving as guidance for both. Through dream analysis, the spiritual level of a disciple can be determined within the framework of sayr wa suluk. The masters (mashayikh) of the Halwati lineage have guided their disciples following this method. Dream interpretation in Halwati practice is a significant method of spiritual training. Based on dream interpretations, the murshid prescribes specific invocations and devotional practices tailored to the dervish's spiritual level, thus aiding them in attaining the state of a perfected soul (nafs-i kâmile). This study focuses on the role of dreams in Islamic tradition, early Sufi thought, and the Halwati order's literature, emphasizing the significance of dreams in the dervish's spiritual progress and their function as guiding elements in the mystical journey.