Palatal donör bölgenin 3 boyutlu volümetrik değişimi
Three-dimensional volumetric changes of the palatal donor site
- Tez No: 917219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖZKAN ŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, palatal donör bölgeden alınan diş eti greftine bağlı olarak meydana gelen hacim değişikliklerini, intraoral optik tarayıcılar kullanarak incelemek ve bu değişikliklerin cinsiyet, yaş, sigara kullanımı gibi hasta özellikleriyle olan ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmaya, mandibula anterior bölgede Cairo Tip 1 diş eti çekilmesi bulunan ve serbest diş eti grefti operasyonu planlanan, yaşları 18-55 arasında değişen toplam 33 birey (17 kadın, 16 erkek) dahil edildi. Katılımcılar sigara kullanım durumlarına göre üç gruba ayrıldı: Grup 1: sigara içmeyenler (n=11), grup 2: hafif sigara içenler (n=11) ve grup:3 ağır sigara içenler (n=11). Palatal donör bölgede başlangıç, 1. ay ve 3. ayda intraoral dijital taramalar yapıldı. Taramalar, hacimsel değişiklikleri değerlendirmek amacıyla bir görüntüleme yazılımına aktarıldı ve analiz edildi. Başlangıç ve takip ölçümleri çakıştırılarak volümetrik değişiklikler ile 3, 5 ve 7 mm' deki doğrusal boyutsal değişiklikler değerlendirildi. Ayrıca, yaş ve cinsiyet gibi hasta faktörleri de kayıt altına alındı. Her üç gruptan elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemleri ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Hacim değişimleri Grup 1 de 1. ayda -15,254 ± 7,758 ve 3. ayda -7,812 ± 6,013; grup 2 de 1. ayda -34,279 ± 13,269 ve 3. ayda -14,465 ± 9,524; grup 3 de 1. ayda-40,200 ± 22,552 ve 3. ayda-26,344 ± 19,643'tür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the volumetric changes associated with gingival grafts harvested from the palatal donor site using intraoral optical scanners and to assess the relationship of these changes with patient characteristics such as gender, age, and smoking habits. Methods: This study included a total of 33 individuals (17 females, 16 males) aged between 18 and 55 years, presenting with Cairo Type 1 gingival recession in the mandibular anterior region and planned for free gingival graft surgery. Participants were divided into three groups based on their smoking status: Group 1: non-smokers (n=11), Group 2: light smokers (n=11), and Group 3: heavy smokers (n=11). Intraoral digital scans of the palatal donor site were performed at baseline, 1st month, and 3rd month. These scans were transferred to imaging software for analysis to assess volumetric changes. Baseline and follow-up measurements were superimposed to evaluate volumetric changes and linear dimensional changes at 3 mm, 5 mm, and 7 mm. Additionally, patient factors such as age and gender were recorded. Data obtained from the three groups were compared and evaluated using statistical analysis methods. Results: The volume changes in Group 1 were -15.254 ± 7.758 at 1 month and -7.812 ± 6.013 at 3 months; in Group 2, -34.279 ± 13.269 at 1 month and -14.465 ± 9.524 at 3 months; and in Group 3, -40.200 ± 22.552 at 1 month and -26.344 ± 19.643 at 3 months.