Tuning into conflict: NNEST perspectives on identity in ESL education
Çatışmaya duyarlılık: Ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin (NNEST) İngilizce dil eğitiminde kimlik bakış açıları
  1. Tez No: 917220
  2. Yazar: ŞUHEDA KARAASLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEAN SUTHERLAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Westminster
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Öğretmenler genellikle kendilerini, her biri kişiliklerinin benzersiz bir yönüne karşılık gelen çeşitli rollerle mücadele ederken bulurlar. Benlik duygularını korurken kimliklerini veya profesyonelliklerini kaybetmeden danışman, kolaylaştırıcı ve arabulucu arasında geçiş yapabilirler. Uyumlu bir“sesler korosuna”benzetilen bu roller veya alt kimlikler, bir öğretmenin hayatının mozağini oluşturur (Mishler, 1999). Ancak, hem acemi hem de deneyimli öğretmenlerin karşılaştığı zorluklardan kaçınılmaz olarak çatışmalar ortaya çıktığı için uyumu sağlamak korkutucu bir görev olabilir. Öğretmenler, tıpkı senfoni şefi gibi, kimliklerini sorunsuz bir şekilde müzakere etmeli ve ortaya çıkan çatışmaları çözmelidir. Öğretmenlerin benlik algılarını, tutumlarını, davranışlarını etkileyen bu çatışmaları anlamak ve sosyo-kültürel perspektifleri, sosyal ve ekonomik politikaları içeren multidisipliner bir kimlik teorisi ve Golzar ve diğerleri (2022) tarafından ortaya konan teorik çerçeveye dayanan bu nitel çalışma İngilizce'yi ikinci dil olarak öğreten bağlamlarda anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin (NNEST) kimlik oluşumunu araştırmaktadır. Bulgular, ikinci dil öğretimi bağlamlarında anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin dil yeterliliği, kültürel farklılıklar ve meşruiyet algılarına ilişkin zorluklarla karşılaştıklarını ve bunların mesleki kimliklerini etkilediğini göstermektedir. Bu zorluklar, kendinden şüphe duyma hissine, otorite kurmada zorluklara ve farklı sınıf nüfuslarını yönetmede çatışmalara yol açabilir. Ayrıca, araştırma, ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerin mesleki kimliklerini olumlu yönde geliştirmek için sürekli öğrenme, kişisel zaman çizelgeleri belirleme, meslektaşlarından destek arama ve kültürel farkındalık geliştirme gibi çeşitli stratejiler kullandıklarını vurgulamaktadır. Başarılı bir pedagoji ve profesyonel kimlik oluşturmak için öz farkındalık, adaptasyon ve kültürel bilginin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teachers often find themselves juggling a variety of roles, each corresponding to a unique facet of their persona. They can switch gears between mentor, facilitator, and mediator without losing their identity or professionalism while maintaining their sense of self. These roles or subidentities likened to a harmonious“chorus of voices”, form the mosaic of a teacher's life (Mishler, 1999). However, maintaining harmony can be a daunting task, as conflicts inevitably arise from the challenges faced by both novice and experienced teachers. Teachers, like symphony conductors, must smoothly negotiate ' identities and resolve resulting conflicts. To understand these conflicts that affect teachers` self-conceptions, attitudes, behaviours, and decisions through a multidisciplinary lens incorporating sociocultural perspectives, social identity theory, and theoretical framework put forth by Golzar et al. (2022), this qualitative study explores non-native English speaking teachers (NNEST) identity formation in teaching English as a second language contexts. The findings suggest that non-native speaker teachers in second language teaching contexts face challenges regarding language proficiency, cultural differences, and perceptions of legitimacy, all of which influence their professional identities. These challenges can lead to feelings of self-doubt, difficulties in establishing authority, and conflicts in managing diverse population of classrooms. Additionally, the research emphasizes that nonnative teachers utilize several strategies, such as continuous learning, setting personal timetables, seeking support from colleagues, and cultivating cultural awareness to positively shape their professional identities. The significance of self-awareness, adaptation, and cultural knowledge to construct a successful pedagogy and professional identity is underlined.