24-saatlik besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı yöntemlerinin geçerliliğinin idrar atım biyobelirteçleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of validity of 24-hour food consumption records and food consumption frequency methods with urine excretion biomarkers
  1. Tez No: 917267
  2. Yazar: SEREN KURTGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ANIL ERBAĞCI, PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ulusal beslenme araştırmaları bireylerin ve toplumların beslenme ve sağlık durumlarını saptamak üzere yapılmaktadır. Elde edilen veriler toplumun sağlık ve beslenme durumunun izlenmesi, maruziyet analizlerinin yapılması, ulusal besin ve beslenme program ve politikalarının oluşturulması ve beslenme rehberlerinin hazırlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, 24 saatlik besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı yöntemleri ile toplanan verilerin doğruluğunun, idrarda üre azotu, potasyum ve sodyum atımı ile karşılaştırarak değerlendirilmesidir. Araştırmaya 18-44 yaş aralığında 37 yetişkin kadın dahil edilmiştir. Yüz yüze görüşme yoluyla katılımcıların genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri sorgulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Ayrıca yaz ve kış mevsimlerinde ve 14 gün ara ile birbirini izlemeyen günlerde iki kez olmak üzere toplamda 4 kez katılımcılardan 24 saatlik idrar toplamaları istenmiştir. Bireylerin en sık (%56,8) kullandığı tuz çeşidi iyotlu sofra tuzudur.
Özet (Çeviri)
National nutrition surveys are conducted worldwide to assess people's health status and nutritional intake. Furthermore, they are utilized to develop national nutritional programs and policies, to develop dietary guidelines and to assess exposure risk analysis. The aim of this study was to evaluate the accuracy of 24-hour food consumption records and food consumption frequency methods using urinary urea nitrogen, potassium and sodium excretion. The study included 37 adult women between the ages of 18-44 years. The general information, dietary habits, physical activity levels of the participants were questioned, anthropometric measurements were taken by the researcher. In addition, was collected 24-hour urine excretion twice in summer and winter, twice on non-consecutive days with a 14-day interval, for a total of 4 times. The most frequently used salt type by individuals (56.8%) was iodized table salt.