2023 Kahramanmaraş depremi sonrası acilservise travma nedeniyle başvuranhastalarda klinik sonuçlar ilenötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfositoranı ve ortalama trombosit hacmiarasındaki ilişki
2023 the relationship between clinical outcomes and neutrophil tolymphocyte ratio, platelet to lymphocyte ratio and mean platelet volume in patients admitted to the emergency department due to trauma afterthe kahramanmaras earthquake
  1. Tez No: 917272
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde, Kahramanmaraş'ta 06 Şubat 2023 tarihinde 50 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği, 110 binden fazla insanın yaralandığı, asrın felaketi sayılabilecek büyüklükte iki deprem meydana gelmiştir. Bu çalışmada, hastanemiz acil servisine başvuran depreme bağlı travmatik hastaların klinik sonuçları (rabdomiyoliz, akut kompartman sendromu, fasyatomi ve amputasyon ihtiyacı, ezilme sendromu, akut böbrek hasarı (ABH) ve diyaliz gereksinimi gibi) ile Nötrofil/lenfosit oranı (NLR), Trombosit/lenfosit oranı (PLR) ve Ortalama trombosit hacmi (MPV) arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 06.02.2023-20.02.2023 tarihleri arasında hastanemiz acil servis bölümüne travma nedeni ile başvuran, 18 yaş ve üzerindeki depremzede hastalar arasından kriterlere uygun 531 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, acile başvuru anındaki kan üre azotu (BUN), kreatinin, potasyum, kalsiyum, kreatinin kinaz, miyoglobin değerleri ve hematolojik parametreleri (nötrofil, lenfosit, trombosit değerleri ve ortalama trombosit hacmi) kaydedildi. Çalışmamızda 211 hastada rabdomiyoliz, 54 hastada kompartman sendromu, 121 hastada ezilme sendromu ve 61 hastada akut böbrek hasarı tespit edilmiştir. 25 hastaya fasyotomi, 28 hastaya amputasyon uygulanmış ve toplam 29 hasta diyalize alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, two earthquakes occurred in Kahramanmaras on February 06, 2023, killing more than 50 thousand people and injuring more than 110 thousand people, which can be considered as the disaster of the century. In this study, we aimed to investigate the relationship between Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), Platelet/lymphocyte ratio (PLR) and Mean platelet volume (MPV) and clinical outcomes (rhabdomyolysis, acute compartment syndrome, need for fasciatomy and amputation, crush syndrome, acute kidney injury (AKI) and need for dialysis) of earthquake-related traumatic patients admitted to the emergency department of our hospital. In our study, 531 patients who applied to the emergency department of our hospital between 06.02.2023-20.02.2023 due to trauma and who were 18 years of age or older and who met the criteria were included. Age, gender, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, potassium, calcium, creatinine kinase, myoglobin values and hematologic parameters were recorded. In our study, rhabdomyolysis was detected in 211 patients, compartment syndrome in 54 patients, crush syndrome in 121 patients and acute kidney injury in 61 patients. 25 patients underwent fasciotomy, 28 patients underwent amputation and a total of 29 patients were dialyzed.