65 yaş ve üzeri kişilerin günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri ile sağlık hizmetlerine erişimde bağımsızlık durumları arasındaki ilişki: izmir Karşıyaka örneği
Relationship between the levels of independence in activities of daily living and the independence in access to health services of people aged 65 and over: the example of İzmir Karsiyaka
  1. Tez No: 917271
  2. Yazar: SEDA DEMİRCİ SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASYA BANU BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Yaşlı nüfusun dünya genelindeki artışı, bu grubun karşılaştığı sorunları daha görünür hale getirmiş ve yaşam kalitesine odaklanan, bağımsız ve aktif yaşlanmayı destekleyen hedef ve stratejilerin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri bireylerin temel ve enstrümantal günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri ile sağlık hizmetlerine erişimde bağımsızlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca, sağlık hizmetlerine ulaşma yöntemleri ve karşılaşılan zorluklar değerlendirilmiştir. Yöntem: Kesitsel araştırma olarak tasarlanan çalışmada, veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle Temmuz-Ekim 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında bilişsel fonksiyon değerlendirmesi için Mini-Cog Testi, sosyodemografik özellikler, sağlık hizmetlerine erişim durumları ve teknoloji kullanımı ile ilgili soruları içeren anket formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYA) ve Lawton Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (EGYA) bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini İzmir ili Karşıyaka ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü G-Power ile her grupta 105 kişi olacak şekilde toplam 210 kişi hesaplanmıştır. Verilerin analizinde; Kikare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon testleri ile ileri analizler için iki durumlu lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, sağlık hizmetlerine erişimde bağımsız olmayan 105 kişi (Grup 1) ile bağımsız erişebilen 105 kişi (Grup 2) karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 73,73 ± 6,26 yıl olup Katz GYA ölçeği puan ortalaması Grup 1'de 5,62 ± 0,85, Grup 2'de 5,94 ± 0,27'dir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The increase in the elderly population worldwide has made the challenges faced by this group more visible, leading to the development of goals and strategies focused on improving quality of life and supporting independent and active aging. The purpose of this study is to examine the relationship between the independence levels in basic and instrumental activities of daily living of individuals aged 65 and older and their independence in accessing health services. Additionally, the methods of accessing health services and the encountered challenges have been evaluated. Methods: Designed as a cross-sectional study, data were collected through face-to-face interviews between July and October 2023. The data collection tools included the Mini-Cog Test for cognitive function assessment, a questionnaire addressing sociodemographic characteristics, health service access, and technology use, as well as the Katz Activities of Daily Living Scale (ADL) and the Lawton Instrumental Activities of Daily Living Scale (IADL). The study population consisted of individuals aged 65 and older residing in the Karşıyaka district of İzmir. The sample size was calculated using G-Power, resulting in a total of 210 individuals, with 105 in each group. For data analysis, Chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation tests were used, along with logistic regression analysis for further analysis. Results: In this study, 105 individuals who were not independent in accessing health services (Group 1) were compared with 105 individuals who could access services independently (Group 2). The mean age of the study group was 73.73 ± 6.26 years, with the mean Katz ADL scale score being 5.62 ± 0.85 in Group 1 and 5.94 ± 0.27 in Group 2 (p=0.001).