Şebekeye bağlı 1 MW kurulu güçteki güneş enerji santralinin PVsyst ve PVsol ile performans analizi
Performance analysis of 1 MW grid-connected solar power plant using PVsyst and PVSOL
  1. Tez No: 917290
  2. Yazar: MUHAMMED ENES ÜRÜNDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SACİD ENDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Konya ili koşullarında şebekeye bağlı, 1 MW kurulu güce sahip bir Güneş Enerji Santrali tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Tasarım ve simülasyon süreçlerinde PVsyst ve PVSOL yazılımları kullanılmıştır. Simülasyon sonuçları, saha verileri ile karşılaştırılarak performans analizi gerçekleştirilmiştir. Güneş Enerji Santrali'nde kullanılan fotovoltaik paneller, inverterler, kablolama, konum, hava durumu ve gölgeleme koşulları dikkate alınarak yapılan simülasyonların sonuçlarına göre, PVsyst yazılımı 2022 yılı saha verileri ile %5,43, 2023 yılı verileri ile ise %13,44 sapma göstermiştir. PVSOL yazılımı ise 2022 yılı saha verilerine göre %1,83, 2023 yılı verilerine göre %9,58 sapma göstermiştir. Bu sonuçlar, PVSOL yazılımının daha doğru üretim tahminleri yaptığını göstermektedir. Sonuç olarak, Güneş Enerji Sistemleri tasarımında PVSOL yazılımı ile yapılacak detaylı fizibilite çalışmalarının, santrali kuran ve işleten kişi ya da kuruluşlara önemli faydalar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a grid-connected Solar Power Plant with an installed capacity of 1 MW was designed and simulated under the conditions of Konya. PVsyst and PVSOL software were used during the design and simulation processes. The simulation results were compared with field data to conduct a performance analysis. Based on the simulations, which considered factors such as the photovoltaic panels, inverters, cabling, location, weather conditions, and shading, the PVsyst software showed deviations of 5.43% for 2022 field data and 13.44% for 2023 field data. On the other hand, the PVSOL software showed deviations of 1.83% for 2022 field data and 9.58% for 2023 field data. These results indicate that the PVSOL software provides more accurate production estimates. Consequently, it is evaluated that conducting detailed feasibility studies using the PVSOL software for the design of Solar Power Systems would offer significant benefits to the individuals or entities establishing and operating the plants.