Pvsyst yazılımı ile şebekeye bağlı 1 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinin simülasyonu ve performans analizi
Simulation and performance analysis of a grid-connected 1 MW solar power plant with pvsyst software
- Tez No: 947489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURŞUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji tüketimi, sanayi devrimi dönemiyle adeta miladı başlatıp istatistiksel anlamda takip eden yıllar içerisinde devamlı artış kaydetmiştir. Sanayi devrimi döneminden günümüze kadar tüketilen enerji, bu süreçte teknolojik ve ekonomik anlamda bir çok gelişme kaydettirmesi her ne kadar pozitif değerlendirilse bile tüm bunların yanında küresel çapta dezavantajları olmuştur. Yine bu dönemde özellikle fosil yakıtlar tüketildiği için havaya salınan karbondioksit (CO2) ve karbonmonoksit (CO) gazları, güneş ışığının geri yansımasını engelleyerek zamanla 'sera etkisi' oluşumu meydana gelmiştir. Kömür, petrol, nükleer enerji ve doğalgaz gibi sera etkisi oluşumuna sebep olan yakıtlar yenilenemeyen kaynaklar olarak bilinmektedir. Bu yakıtların geleceği ve sebep oldukları büyük zararlar insanlar tarafından bilinmesiyle birlikte zaman içerisinde atmosfere zarar vermeyen, daha ucuz, temiz ve yenilenebilen enerji kaynakları (YEK) için çalışmalar yapılarak önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu kaynaklar rüzgar, su, güneş, dalga, atık, jeotermal v.b olmaktadır. Yenilenebilen enerji kaynaklarından biri olan güneş (solar) enerjisi hayat devam ettiği müddetçe bitmeyen bir enerji kaynağıdır. Ülkemizde YEK içerisinde güneş enerjisinden üretilen elektrik enerjisinin toplam kurulu güçteki payı çok fazla görülmese bile kullanımının giderek artması, kolay kurulum yapılması ve maliyet oranlarının düşmesi kurulu güçteki payına olumlu etki etmektedir. Bu çalışmada, Diyarbakır ili Yenişehir ilçesinde kurulu 1 MW kapasiteli güneş enerjisi santraline ait gerçek saha üretim verileri ile PVsyst yazılım simülasyon verileri kıyaslanmıştır. Santralde yer alan gerekli tüm parametreler PVsyst programına tanıtılıp, 2023 yılına ait veriler baz alınarak enerji üretim tahminlemesi saha verileriyle karşılaştırılmıştır. Güneş enerjisi santrali ortamına ait konum, iklim bilgileri, panel yön bilgisi ve eğim açısı, PV ve invertör teknik özellikleri gibi bileşenler tek tek tespit edilip programa yüklenmiştir. Yapılan analiz değerlendirmesinde sahada 2023 yılı için toplamda 1.497.426 kWh üretim tespit edilirken PVsyst uygulamasında 1.447.714 kWh üretim tahminlenmiştir. Elde edilen üretim değeri kıyaslamasında bazı aylarda artma ya da azalma yönünde fark gözlemlenirken toplam üretimde saha verilerine oldukça yakın sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption started with the industrial revolution and has been increasing statistically in the following years. Although the energy consumed from the industrial revolution to the present day has made many technological and economic developments in this process, it has also had disadvantages on a global scale. Again, especially during this period, since fossil fuels were consumed, carbon dioxide (CO2) and carbon monoxide (CO) gases released into the air prevented the reflection of sunlight and over time, the formation of the 'greenhouse effect' occurred. Fuels that cause the greenhouse effect, such as coal, oil, nuclear energy and natural gas, are known as non-renewable resources. As people became aware of the future of these fuels and the great damage they caused, significant developments have been made over time by studies for cheaper, cleaner and renewable energy sources (YEK) that do not harm the atmosphere. These sources are wind, water, sun, wave, waste, geothermal, etc. Solar energy, one of the renewable energy sources, is an energy source that will not end as long as life continues. Although the share of electricity produced from solar energy in the total installed power within the YEK in our country is not seen as very high, its increasing use, easy installation and decreasing cost rates have a positive effect on its share in the installed power. In this study, the real field production data of the 1 MW capacity solar power plant installed in the Yenişehir district of Diyarbakır province were compared with the PVsyst software simulation data. All necessary parameters in the plant were introduced to the PVsyst program and the energy production estimate was compared with the field data based on the data for 2023. Components such as the location of the solar power plant environment, climate information, panel direction information and tilt angle, PV and inverter technical specifications were determined one by one and loaded into the program. In the analysis evaluation, a total of 1,497,426 kWh of production was determined in the field for 2023, while 1,447,714 kWh of production was estimated in the PVsyst application. While a difference in increase or decrease was observed in some months in the comparison of the production values obtained, a result very close to the field data was obtained in total production.