İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 917291
  2. Yazar: ERCÜMEND FETİH ONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE DERVİŞ HAKİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH), Dünya çapında çok sık görülmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça prevelans ve insidans olarak diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar kadar sıklığı yaygın görülmektedir. İBH ile ilgili çalışmalara baktığımızda yeterli düzeyde ve geniş çaplı retrospektif çalışma olmadığını farkettik. Çalışmamızda; İBH larının geriye dönük olarka yaş, cinsiyet, Türkiyenin coğrafi ve bölgesel dağılımı, endoskopik ve kolonoskopi olarak tutulum yerleri, kullanmakta olduğu ilaç tedavisi, remisyon durumu , sigara içimi ve alkol kullanıının hastalık seyrine etkisini retrospektif olarak değerlendirerek literatüre katkı yapmayı amaçladık HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya, 2015-2024 yılları arasında S.B.Ü İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde İnflamatuvar Bağırsak hastalığı(IBH) tanısı almış 1050 hasta tespit edildi. Bu hastalardan 530 tanesi Chron(CH) olup 25 tanesi poliklinik düzenli takip gelmemesi ve tedavi uyumsuzluğu nedeniye çalışmadna çıkarılmış olup 505 hasta dahil edildi. 520 hasta Ülseratif Kolit (ÜK) tanısı mevcut olup 24 hasta takipleri gelmemesi ve dahil edilme kriterlerini karşılamaması üzerine 496 ÜK hastası dahil edildi. Dahil edilme ve dışlama kiriterlerini sağlayan toplamda 1001 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunun 496'sına (%49,6) Ülseratif Kolit (ÜK) tanısı, 505'ine (%50,4) ise CH tanısı konulmuştur. Hastaların tanısı, cinsiyeti, yaşı, memleketi, sigara ve alkol tüketimi, hastalığın tutulum yeri, kullanmakta olduğu tedaviler, remisyon durumu, ekstraintestinel tutulumları probel sistemi üstünden retrospektif incelendi. BULGULAR: Çalışma kapsamında, toplam 1001 İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) tanısı almış hasta incelenmiştir. Toplam 1001 hasta üzerinde yapılan analizde, hasta grubunun 496'sına (%49,6) Ülseratif Kolit (ÜK) tanısı, 505'ine (%50,4) ise Crohn Hastalığı (CH) tanısı konulmuştur. Cinsiyet dağılımı incelendiğinde, hastaların %55,0'ı erkek ve %45,0'ı kadın olarak belirlenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 46,4 ± 16,0 olarak hesaplanmıştır. Sigara ve alkol kullanımı incelendiğinde, hastaların %17,2'sinin sigara kullandığı, %0,5'inin ise sadece alkol kullandığı tespit edilmiştir. Sigara ve alkol kullanımı olmayanların oranı %56,2 iken hem sigara hem de alkol kullananların oranı %26,1 olarak belirlenmiştir. En yüksek hasta oranına sahip bölgelerin sırasıyla Ege Bölgesi (%53,0) ve Doğu Anadolu Bölgesi (%15,0) olduğu gözlemlenmiştir. Karadeniz Bölgesi ise en düşük hasta oranına (%6,4) sahiptir. Hastaların %21,0'ında ailede İBH varlığı belirlenmişken, aile öyküsünde İBH olmayan hastaların oranı %79,0'dır. Hastaların yalnızca %1,7'sinde operasyon öyküsünün bulunduğu, %98,3'ünde ise operasyon öyküsünün olmadığı tespit edilmiştir. Hastaların %75,0'ında remisyon saptanırken, %25,0'ında ise remisyon durumu gözlenmemiştir. Ekstraintestinal tutulum yerlerine bakıldığında, en yaygın tutulum yerinin eklem (%8,1) olduğu görülmüştür, bunu sırasıyla göz tutulumu (%4,5) ve cilt tutulumu (%1,1) izlemiştir. Eklem ve cilt tutulumu olan hastaların oranı %0,2 iken, eklem ve göz tutulumu olanların oranı %0,5 olarak tespit edilmiştir. Hastaların %71,0'lık kısmının ilaç kullandığı, geri kalan %29,0'lık kısmının ise ilaç kullanmadığı gözlemlenmiştir. İlaç kullanan hastalar arasında en yaygın kullanılan ilaç türünün 5-ASA olduğu tespit edilmiştir. 5-ASA kullanan hastaların %36,0'ı tablet formunu tercih etmektedir. Diğer ilaçlar arasında, en sık kullanılanlar Azatioprin %19,9 ve Steroid %8,1 yer almaktadır. Anti-TNF ilaçlarından Adalimumab, hastalar arasında %10,4'lük bir kullanım oranıyla dikkat çekerken, diğer biyolojik ilaçlar ise daha az kullanılmaktadır. Coğrafi Bölgeler açısından hastalar yerleştirildiğinde; bölgeler arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p = 0,064). Ancak, yurtdışında ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde kadınların oranının biraz daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bölgeler arasında yaş ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir (p = 0,001*). Özellikle, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde yaş ortalamaları diğer bölgelere göre belirgin bir şekilde daha yüksektir. Sigara ve alkol kullanımı açısından ise bölgeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p = 0,122). SONUÇ: IBH gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda insidansı giderek yükselmekte olan bir hastalıktır. Ülkemizde İBH hastalarının demografik verilerinin toplandığı sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu anlamda geniş hasta sayısı ile çalışmamızın literature önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Ancak ülke verilerinin ortaya konması için bu konuda yapılacak çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı(IBH), Ülseratif Kolit(ÜK), Crohn(CH), demografik veri, bölgeler
Özet (Çeviri)
AIM: Inflammatory Bowel Disease (IBD) is very common worldwide. As the development level of countries increases, their prevalence and incidence are as common as chronic diseases such as diabetes and hypertension. When we looked at the studies on IBD, we realized that there were no sufficient and large-scale retrospective studies. In our study; We aimed to contribute to the literature by retrospectively evaluating the effects of IBD on the course of the disease, including age, gender, geographical and regional distribution of Turkey, endoscopic and colonoscopy sites of involvement, drug treatment used, remission status, smoking and alcohol use. PATIENTS AND METHOD: 1050 patients diagnosed with Inflammatory Bowel Disease (IBD) at the Gastroenterology clinic of S.B.Ü Izmir Tepecik Training and Research Hospital between 2015 and 2024 were included in the study. 530 of these patients had Chron (CH) and 25 of them were excluded from the study due to lack of regular outpatient follow-up and treatment noncompliance. 505 patients were included. 520 patients were diagnosed with Ulcerative Colitis (UC), and 24 patients did not follow up and did not meet the inclusion criteria, so 496 UC patients were included. A total of 1001 patients who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Of the patient group, 496 (49.6%) were diagnosed with Ulcerative Colitis (UC) and 505 (50.4%) were diagnosed with Crohn's Disease (CD). The patients' diagnosis, gender, age, hometown, smoking and alcohol consumption, location of the disease, treatments used, remission status, and extraintestinal involvements were examined retrospectively through the Probel system. After the data was recorded on the Exell system and transferred to the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) system, statistical calculations were made and converted into table and figure format. Statistical calculations were made and the writing phase started. All data and previous studies were examined meticulously and it was planned to end by writing a discussion section. RESULTS: Within the scope of the study, a total of 1001 patients diagnosed with Inflammatory Bowel Disease (IBD) were examined. In the analysis performed on a total of 1001 patients, 496 (49.6%) of the patient group were diagnosed with Ulcerative Colitis (UC) and 505 (50.4%) were diagnosed with Crohn's Disease (CD). When gender distribution was examined, 55.0% of the patients were determined to be male and 45.0% were female. The average age of the patients was calculated as 46.4 ± 16.0 years. Additionally, the age distributions of the patients are visualized in Figure 3. When smoking and alcohol use were examined, it was determined that 17.2% of the patients smoked and 0.5% used only alcohol. While the rate of those who do not smoke or drink alcohol is 56.2%, the rate of those who smoke and drink alcohol is 26.1%. It was observed that the regions with the highest patient rates were the Aegean Region (53.0%) and the Eastern Anatolia Region (15.0%), respectively. The Black Sea Region has the lowest patient rate (6.4%). While 21.0% of the patients had a family history of IBD, the rate of patients without a family history of IBD was 79.0%. When the operation history was examined, it was determined that only 1.7% of the patients had an operation history, and 98.3% did not have an operation history. When remission status was evaluated, remission was detected in 75.0% of the patients, while no remission status was observed in 25.0%. Finally, when looking at the sites of extraintestinal involvement, the most common site of involvement was the joint (8.1%), followed by eye involvement (4.5%) and skin involvement (1.1%). While the rate of patients with joint and skin involvement was 0.2%, the rate of patients with joint and eye involvement was 0.5%. It was observed that 71.0% of the patients used medication, while the remaining 29.0% did not use medication. It has been determined that the most commonly used drug type among patients using medication is 5-ASA. 36.0% of patients using 5-ASA prefer the tablet form. Among other drugs, the most frequently used are Azathioprine 19.9% and Steroid 8.1%. Adalimumab, one of the anti-TNF drugs, attracts attention with a usage rate of 10.4% among patients, while other biological drugs are used less frequently. No statistically significant difference was found between regions in terms of gender (p = 0.064). However, it has been observed that the proportion of women is slightly lower abroad and in the Eastern Anatolia Region. Statistically significant differences were detected in the average age between regions (p = 0.001*). CONCLUSION: IBD is a disease with an increasing incidence in developed and developing societies. There are a limited number of studies in our country where demographic data of IBD patients are collected. In this sense, we think that our study with a large number of patients will make significant contributions to the literature. However, multicenter studies on this subject are needed to reveal country data. KEY WORDS: Inflammatory Bowel Disease(IBD), Ulcerative Colitis(UC), Crohn(CD), demographic data, regions