Farklı ağır agregaların granülometrik değişikliklerinin ağır betonların bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of granulometric changes of different heavy aggregates on some physical and mechanical properties of heavy concrete
  1. Tez No: 917316
  2. Yazar: ÖMER ENSAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özel betonlar günümüz dünyasında önem arz etmektedir. Ağır betonlarda bu özel betonlar kapsamında yer almaktadır. Ağır betonlar, içerisinde kullanılan agregaların birim ağırlıklarının normal beton agregalarının çok üzerinde olmasında dolayı bu adı almıştır. Bu çalışma kapsamında farklı ağır agregaların kullanımı ile agregaların granülometrik olarak dağılımında farklı alternatifler denenmiş olup hangi granülometrik dağılımın ağır betonun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine olumlu etki yaptığı araştırılmıştır. Ağır agrega türlerinden olan barit, manyetit ve hematit bu çalışmada farklı granülometrik dağılımlarla kullanılarak taze betonda slamp, yayılma ve hava içeriği tayini deneyleri ile sertleşmiş betonda ise yoğunluk, yüzey sertliği, su emme, ultrases geçiş hızı, aşınma dayanımı, basınç dayanımı ve radyasyon geçirgenliği deneyleri yapılıştır. Yapılan bu deneyler sonucunda barit agregası ile hazırlanan numuneler kullanılan iki çimento sınıfı için birlikte yorumlandığında fuller eğrisi ile üst eğrinin aralığı en ideal karışım olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca manyetit ve hematit agregaları ile hazırlanan beton numuneleriyle yapılan deneyler neticesinde her iki agrega numunelerinin benzer özellikler gösterdiği görülmüştür. Bu agregalar ile ilgili ideal granülometri için fuller eğrisinin alt eğrisi ve eğrinin alt kısımlarında ideal karışım özellikleri gösterdiği görülmüştür. Radyasyon kalkanı olarak çimento dayanımının artmasının olumlu etkisi olduğu görülmüş ve barit agregası üç agrega arasından en iyi soğurma özelliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Special concretes are important in today's world. Heavy concretes are also included in the scope of these special concretes. Heavy concretes are named because the unit weights of the aggregates used in them are much higher than normal concrete aggregates. Within the scope of this study, different alternatives were tried in the granulometric distribution of aggregates with the use of different heavy aggregates and it was investigated which granulometric distribution has a positive effect on some physical and mechanical properties of heavy concrete. Barite, magnetite and hematite, which are heavy aggregate types, were used in this study with different granulometric distributions and slump, spreading and air content determination tests were carried out in fresh concrete and density, surface hardness, water absorption, ultrasound transmission speed, abrasion resistance, compressive strength and radiation permeability tests were carried out in hardened concrete. As a result of these experiments, when the samples prepared with barite aggregate were interpreted together for the two cement classes used, it was concluded that the fuller curve and the upper curve range were the most ideal mixture. In addition, as a result of the experiments carried out with concrete samples prepared with magnetite and hematite aggregates, it was seen that both aggregate samples showed similar properties. It was seen that the lower curve of the fuller curve and the lower parts of the curve showed ideal mixing properties for the ideal granulometry related to these aggregates. It was seen that the increase in cement strength as a radiation shield had a positive effect and barite aggregate showed the best absorption property among the three aggregates.