Ameliyathane ekibinin tıbbi hata tutumları ve hasta güvenliği kültürlerinin belirlenmesi
Determination of medical errors and patient safety cultures of the operating room team
- Tez No: 917368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma ameliyathane ekibinin tıbbi hata tutumları ve hasta güvenliği kültürlerinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir üniversite hastanesinin monoblok ameliyathanelerinde çalışan ameliyathane ekibi, örneklemini ise aynı hastanede 25.11.2022–15.03.2023 tarihleri arasında çalışan 209 kişi oluşturdu. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından elde edilmiş“Kişisel Tanıtım Formu”,“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”,“Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi”kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS for windows 22.0 paket programı kullanıldı. Demografik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım için Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U, Kruskall Wallis testi, Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanıldı. İstatistiksel olarak p0,05). Bu araştırma sonucunda Ameliyathane ekibinin tıbbi hata tutumlarının olumsuz, hasta güvenliği kültürünün orta düzeyde olduğu, hasta güvenliği kültürü arttıkça tıbbi hata yaklaşımı azalırken, tıbbi hata nedenlerinin artmakta olduğu ve tıbbi hatalarda tutumun hasta güvenliği kültürünü etkilemediği bulundu. Araştırmanın daha büyük örneklemde tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a correlational study to determine the medical error attitudes and patient safety cultures of the operating room team. The population of the study consisted of the operating room team working in the monoblock operating rooms of a university hospital located on the European side of Istanbul, and the sample consisted of 209 people working in the same hospital between 25.11.2022-15.03.2023.“Personal Introduction Form”, 'Attitude Scale on Medical Errors', 'Patient Safety Culture Hospital Questionnaire' obtained by the researchers were used to obtain the research data. SPSS for windows 22.0 package program was used for statistical analysis. Descriptive statistics for demographic variables, Shapiro-Wilk test for normal distribution, Mann Whitney U, Kruskall Wallis test, Spearman's Rho correlation coefficient were used. Statistically, p0.05). As a result of this study, it was found that the medical error attitudes of the operating room team were negative, patient safety culture was at a moderate level, while the medical error approach decreased as the patient safety culture increased, the causes of medical errors increased, and the attitude towards medical errors did not affect the patient safety culture. It is recommended that the study be repeated in a larger sample.