Cerrahide hasta güvenliği: Cerrahi ekibinin güvenli cerrahi kontrol listesini uygularken karşılaştığı ramak kala olayların incelenmesi
Patient safety in surgery: An investigation of the near-miss cases encountered by the surgical team while applying the surgical safety checklist
  1. Tez No: 613437
  2. Yazar: SULTAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma cerrahi ekip üyelerinin Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi'nin kullanımı sırasında karşılaştığı ramak kala olayları incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 25 Haziran 2018-07 Eylül 2018 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan üç kamu hastanesinin cerrahi servislerinde ve ameliyathanelerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin cerrahi servisleri (n=94) ve ameliyathanede çalışan (n=293) cerrahi ekip üyeleri (anestezi uzmanı, hemşire, cerrah, cerrahi teknisyen, anestezi teknikeri) oluşturmuştur (n=387). Veriler Bireysel Bilgi Formu ve Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi Uygulama Formu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study in order to investigate the incidents that surgical team members encountered near-miss cases during the use of the Surgical Safety Checklist. The research was carried out between June 25, 2018 and September 7, 2018 in the surgical services and operating theaters of three public hospitals in Ankara. The sample of the study was the surgical services of Ankara Yıldırım Beyazıt University Yenimahalle Training and Research Hospital, Gazi University Health Research and Application Center, Ankara Atatürk Training(n=94) and Research Hospital and the surgical team members (n=293) working in the operating room (anesthesiologist, nurse, surgeon, surgical technician, anesthesia technician) formed (n=387). Data were obtained with the individual Data Sheet and Surgical Safety Checklist Application Form.