Magnezyumun endometrı̇yum kanserı̇nde tümörogenezüzerı̇ndekı̇ etkı̇sı
Effect of magnesium on tumorogenesis in endometrial cancer
- Tez No: 917379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç; Endometriyum kanserindeki kök hücrelerin ekspresyonunu azaltmak veya bu hücrelerin büyümesini engellemek, tedavi stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Magnezyum, kanser kök hücrelerinin biyolojisi üzerinde çeşitli etkiler yaratabilir. Genel olarak magnezyumun, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici ve tedaviye karşı dirençlerini azaltıcı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Projenin öncelikli hedefi, endometriyum kanseri dokusundan izole edilen hücrelerin farklı magnezyum konsantrasyonlarıyla (artan konsantrasyonlarla) eş kültür yapılarak, magnezyumun endometriyum kanserindeki kök hücre ekspresyonu üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem; Çalışmamıza 1 Ağustos 2023 – 1 Aralık 2024 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D, Jinekolojik Onkoloji B.D'ında endometriyum kanseri nedeniyle tedavi amaçlı laparotomi veya laparoskopik histerektomi uygulanan 40 hasta (beklenilenden daha fazla antikor kullanıldığı için, daha az hasta (n=14) çalışılmış olmakla beraber tüm koşullar değerlendirilebilmiştir), benign endikasyonlarla histerektomi yapılan 4 sağlıklı kontrol hasta ve yaş ve cinsiyet açısından eşleşmiş 40 sağlıklı birey (kan parametreleri, demografik verileri) dahil edilmiştir. Endometriyum kanseri dokusundan (intratümör), peritümör dokudan ve sağlıklı hastaların uteruslarından izole edilen hücrelerin, farklı magnezyum klorür (MgCl₂) konsantrasyonları (5, 10, 20 mM) ile kültür edilmesi sonucunda, magnezyumun endometriyum kök hücreleri üzerindeki CD44+, CD117+ ve CD133+ ekspresyon seviyeleri ile CD117+ veya CD133+ belirtecini taşıyan kanser kök hücresi alt gruplarının, T hücre baskılama belirteçleri olan PDL-1 ve PDL-2 ekspresyon seviyeleri incelenmiştir. Ayrıca endometriyum kanser tanılı hastalar ile sağlıklı bireylerin kan parametreleri ve demografik verileri de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective; The reduction of stem cell expression or inhibition of the growth of these cells in endometrial cancer is an important part of therapeutic strategies. Magnesium can have various effects on the biology of cancer stem cells. In general, magnesium is thought to have properties that inhibit the proliferation of cancer cells and reduce their resistance to treatment. The primary goal of this project is to investigate the effect of magnesium on stem cell expression in endometrial cancer by co-culturing cells isolated from endometrial cancer tissue with increasing concentrations of magnesium. Materials and methods ; Our study included 40 patients who underwent laparotomy or laparoscopic hysterectomy for therapeutic purposes due to endometrial cancer (since more antibodies were used than expected, fewer patients (n=14) were studied, but all conditions could be evaluated), 4 healthy control patients who underwent hysterectomy for benign indications, and 40 healthy individuals matched for age and gender (blood parameters, demographic data) at the Department of Obstetrics and Gynecology, Department of Gynecological Oncology, Bursa Uludağ University, Faculty of Medicine, between August 1, 2023 and December 1, 2024. Cells isolated from endometrial cancer tissue (intratumoral), peritumoral tissue, and the uteri of healthy patients were cultured with different magnesium chloride (MgCl₂) concentrations (5, 10, 20 mM). The expression levels of CD44+, CD117+, and CD133+ on endometrial stem cells, as well as the expression levels of T-cell suppression markers, PDL-1 and PDL-2, in cancer stem cell subgroups expressing CD117+ or CD133+, were examined. Additionally, the blood parameters and demographic data of endometrial cancer patients were compared with those of healthy individuals.