İneklerde postpartum ekotekstür değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum echotextural changes in cows
- Tez No: 511532
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı postpartum ineklerde histolojik uterus involüsyonunu değerlendirmek için bilgisayar destekli ultrasonografik ekotekstürün kullanılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada üç farklı parite ve ırktan 27 inek kullanıldı. Çalışma; -15 (doğumdan 15 gün önce), 1, 7, 14, 21, 28, 35 ve 42. (doğumdan sonra) günler olarak 8 farklı döneme ayrıldı. Postpartum 1. günden 42. güne kadar yedi gün ara ile rektal ve ultraonografik muayene yapıldı. Ultrasonografik muayenede ineklerin serviks ve kornu uteri çapları ölçüldü, ovaryum muayenesi yapıldı ve ekotektstür analizi için görüntüler alındı. Görüntüler, bilgisayar destekli ekotekstür programı ile analiz edilerek; MGL, GR, HOM ve CON değerleri ölçüldü. Aynı günlerde vajinal akıntıların klinik değerlendirilmesi ve pH ölçümü yapıldı. Postpartum 1, 7, 14 ve 21. günlerde Bakteriyolojik muayene için örnek alınırken, 21, 28, 35 ve 42. günlerde sitolojik muayene için örnekleme yapıldı. Bunun dışında; -15, 1, 7 14, 21, 28, 35 ve 42. günlerde ineklerden kan alınarak, serum kalsiyum, fosfor ve magnezyum düzeyleri belirlendi. Postpartum 7 ve 21. günlerde ise kanda BHBA düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to use computer-assisted ultrasonographic echotexture to evaluate histological uterine involution in postpartum cows. Material and Method: A total of 27 cows with three different breeds and parities were included in the study. The study interval was divided into 8 different periods as day -15 (15 days before parturition), 1, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 (after parturition). Ultrasonography was used to measure cervical and uterine horn diameter, ovarium examination and for collection of ultrasonographic pictures from uterine endometrium at different days for echotextural analysis. Images taken from the endometrium were analyzed by computer-assisted echotexture program and MGL, GR, HOM and CON values were measured. On the same day interval, clinical evaluation and pH measurement of vaginal discharges were performed. On day 1, 7, 14 and 21 of the study, sterile swab specimens were taken for bacteriological examination, while on day 21, 28, 35 and 42 samples were taken from endometrium for cytological examination. Except this; serum calcium, phosphorus and magnesium levels were determined by taking blood samples from the cows on day -15, 1, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 of the study. On day 7 and 21 of the study, blood β-HBA levels were also measured.