Farklı geometrik materyal kullanımının ve farklı ağız içi tarayıcıların tam ark implant üstü ölçüsünün doğruluğuna etkisi
The effect of using different geometric materials and different intraoral scanners on the accuracy of complete arch implant impression
- Tez No: 917381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BEGÜM BÜYÜKERKMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Tam ark implant üstü protez ölçülerinde; klinik uygulaması kolay ve maliyeti düşük, her vakaya uygulanabilir yardımcı geometrik materyallerinin (YGM) üretimi ve uygulanmasının farklı ıntraoral tarayıcılarda (IOS) ve farklı açıya sahip vaka planlamasında ölçü doğruluğuna ve tarama süresine olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dişsiz bir maksillar çenede 4 adet implant planlaması yapılarak modeller tasarlandı ve üretildi. Modeller posterior implantın açılanmasına göre iki gruba ayrıldı (Grup A; Paralel ve Grup B; 30 °). Her grup YGM'e göre (ST: YGM olmaksızın standart tarama, DR: yapay akrilik diş referansı, TR: tasarım referansı) 3'e ayrıldı. Her alt grubun dijital ölçüleri 3 farklı IOS (Trios 3: 3Shape Trios3, Medit: Medit i700, Ps: Cerec Primescan) ile alındı ve STL verileri elde edildi (n=10). Tarama süreleri ve hatalı tarama sayıları not edildi. Negatif kontrol grubu olarak açık kaşık splintli ölçü yöntemi ile konvansiyonel ölçü grubu (KON) oluşturuldu ve her modelden on ölçü alınarak masa üstü tarayıcı ile STL dosyaları elde edildi. Doğruluk ve kesinlik, Geomagic Control X analiz yazılımı kullanılarak analiz edildi. Tüm scan bodyler için toplam RMS değeler alındıktan sonra her bir scan body için lineer ve açısal deviasyon değerleri hesaplandı. İstatistiksel analiz IBM SPSS V23 ve R Programında WRS2 paketi kullanılarak analiz edildi. İki Yönlü Varyans Analiz, İki Yönlü Robust ANOVA yöntemi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar Bonferroni Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study is to evaluate the effects of producing and applying auxiliary geometric materials (AGM) that are easy to use in clinical practice, cost-effective, and applicable to all cases on the accuracy of measurements and scanning time in full-arch implant-supported prostheses. The study focuses on different intraoral scanners (IOS) and treatment plans with varying implant angulations. Materials and Methods: Four implants were planned, and models were designed and fabricated for an edentulous maxillary arch. The models were divided into two groups based on the angulation of the posterior implants: Group A (parallel) and Group B (30 °). Each group was further divided into three subgroups according to the use of AGM: ST (standard scanning without AGM), DR (artificial acrylic tooth reference), and TR (design reference). Digital impressions of each subgroup were taken using three different IOS devices (Trios 3: 3Shape Trios3, Medit: Medit i700, Ps: Cerec Primescan), and STL files were obtained (n=10). Scanning times and the number of scanning errors were recorded. As a negative control group, conventional impressions were taken using the open tray splint technique, and STL files were obtained from ten impressions of each model using a desktop scanner. Accuracy and precision were analyzed using Geomagic Control X software. For all scan bodies, total RMS and linear and angular deviation values were calculated. Statistical analysis was performed using IBM SPSS V23 and the WRS2 package in R.