Ratlarda deneysel olarak oluşturulan vankomisin kaynaklı nefrotoksisiteyi önlemede dapagliflozin koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective effect of dapagliflozin in preventing vancomycin- induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 917382
  2. Yazar: ŞEYHMUS TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: İlaçlar, hastane kaynaklı böbrek hasarı gelişiminin önemli bir nedenini oluşturmaktadır. Nefrotoksisiteye sık yol açan ilaç gruplarından birisi de antibiyotiklerdir. SGLT-2 inhibitörlerinin, renal inflamasyonu, oksidatif stresi ve apoptozu azaltarak böbrek fonksiyonlarını düzeltme potansiyeli vardır. Ratlarda vankomisin ilişkili nefrotoksisitede biyokimyasal ve histopatolojik analizler yaparak, dapagliflozinin koruyucu etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı sonrası 28 erkek Wistar-Albino rat kullanılarak yapılmıştır. Ratlar rastgele 4 ayrı gruba ayrıldı. Gruplar: 1. Kontrol grubu (izotonik 15 mg/kg/gün intraperitoenal), 2. Dapagliflozin grubu (10 mg/kg/gün oral gavaj,),3. Vankomisin grubu (2x200 mg/kg/gün intraperitoenal) ve 4. Vankomisin + Dapagliflozin grubu (dapagliflozin 10 mg/kg oral gavaj ve vankomisin 2x2oo mg/kg/gün intraperitoenal ) ilaçlar yedi gün boyunca uygulandı. Çalışma süresinin sonunda intrakardiyak kan örneği alındı ve nefrektomi yapıldı. Gruplar arası böbrek hasarının değerlendirilmesi için biyokimyasal parametreler incelendi. Böbrek dokusu patolojik değerlendirmeler için hematotoksilen-eozin ve Periyodik Asit-Schiff boyama yapıldı. İnflamasyonu göstermek için böbrek dokusunda TNF-α, IL-1β ve IL-6 ekspresyonuna immünohistokimyasal yöntem ile bakıldı. İstatistik analizleri SPSS 27.0 paket programında gerçekleştirildi ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Drugs are an important cause of nosocomial kidney injury. Antibiotics are one of the drug groups that frequently cause nephrotoxicity. SGLT-2 inhibitors have the potential to improve renal function by reducing renal inflammation, oxidative stress and apoptosis. We aimed to evaluate the protective effect of dapagliflozin in vancomycin-induced nephrotoxicity in rats by performing biochemical and histopathologic analyses. Material- Method: This study was conducted using 28 male Wistar-Albino rats after approval of Çukurova University Animal Experiments Local Ethics Committee. The rats were randomly divided into four groups. Groups: 1. Control group (isotonic 15 mg/kg/day intraperitoenal), 2. Dapagliflozin group (10 mg/kg/day oral gavage), 3. Vancomycin group (2x200 mg/kg/day intraperitoenal) and 4. Vancomycin + Dapagliflozin group (dapagliflozin 10 mg/kg oral gavage and vancomycin 2x200 mg/kg/day intraperitoenal) drugs were administered for seven days. At the end of the study period, intracardiac blood samples were taken and nephrectomy was performed. Biochemical parameters were examined to evaluate renal damage between the groups. Hematoxilen-eosin and Periodic Acid-Schiff staining were performed for renal tissue pathological evaluations. To demonstrate inflammation, TNF-α, IL-1β and IL-6 expression in kidney tissue was examined by immunohistochemical method. Statistical analyses were performed in SPSS 27.0 package program and p0.05). Findings: There was a significant difference between the groups in blood urea azatu (p0.05).