Krestal kemik kayıplarına bağlı greft uygulamalarının dental implantlar üzerinde oluşturduğu stres dağılımının sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of stress distribution occurred on dental implants due to graft applications on crestal bone loss with finite element analysis method
- Tez No: 384428
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLENT KATİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde diş kaybı yaşayan hastaların beklentileri; estetik, fonetik ve fonksiyon başta olmak üzere rahatlık ve doğal görünümdür. Modern diş hekimliğinde amaç bu doğrultuda hastanın tüm beklentilerini değerlendirmek ve hastayı memnun edecek tedavi koşullarını sunabilmek, yaşam kalitesini arttırabilmektir. Dental implantlar özellikle son yıllarda yüksek başarı oranları, uygulanabilirliği ve tedavi sonuçlarının tatmin edici olması bakımından diş kaybı durumlarında güvenilir alternatif tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Dişhekimliğinde farklı alanlarda pek çok materyal kullanılmaktadır. Bu materyallerin kullanıldıkları yapılarda meydana gelen streslerin belirlenmesi ve mekanik dayanıklılıklarının arttırılması kullanım ömürlerini uzatabilir. Başarılı bir restorasyon için dişhekimliğinde kullanılan materyallerin mekanik özelliklerinin, çiğneme kuvvetleri karşısındaki stres ve gerilmelerinin iyi bir şekilde anlaşılması gerekmektedir. Sonlu elemanlar analiz yöntemi karmaşık geometriye sahip mühendislik yapı sistemleri için geliştirilmiş olsa da, bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel bir şekilde, dişhekimliği biyomekaniğinde de kullanım alanı bulmuştur. Uygulanan kuvvetlerin, malzeme özelliklerinin, geometrinin kolayca değiştirilmesi, analizin tekrarlanabilir olarak yapılabilmesi avantajıyla diş hekimliği alanını ilgilendiren bir çok çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada sonlu eleman analizi metoduyla çeşitli derinlik ve genişliğe sahip krestal kemik defektleri modellenmiş, bu defektlere farklı fiziksel özelliklere sahip greft materyalleri uygulanmış; greftlerde, kemikte ve implantta ortaya çıkan stres miktarları ve dağılımı değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda; krestal kemik defektlerine düşük elastik modulüse sahip bir greft uygulandığında kortikal kemikteki stres miktarının anlamlı ölçüde azaldığı görülmüştür. Bu bilgi doğrultusunda mümkün olduğunca düşük elastik modulüse sahip greft kullanımının, greft uygulamalarının başarı oranlarını arttıracağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Today, patients suffering edentulism seek advice from dentists for aesthetic, phonetic and functional expectations. The aim of the modern dentistry is to evaluate all these expectations and fullfil the patients need. By the way quality of life can be improved. Recently dental implants have become the most reliable alternative treatment for the patients losing teeth with high success rates and applicability. Many kinds of materials are used with different purposes in dentistry. In order to determine stresses interior of the constructions and expand the durability of these materials can extend their lifetime. For a successful restoration result mechanical specialities, stresses and strains against oral loads must be analized correctly. Finite element analysis (FEM) method is originally developed for complex engineering systems, and nowadays with the evolution of technology this method is used to understand some biomechanical problems of dentistrial materials. So many authors of dentistry prefer FEM for their researchs for the advanteges like modifiable specialities of loads, materials, geometries. In this study with the FEM, crestal bone defects modelling with different depths and widths and different bone grafts with different physical specialities are used. Stress distribution is evaluated on bone, grafts and implant. As a result of this study; it has been found that using a graft material with lower elastic modulus for crestal bone defects reduces stresses significantly. In line with this information we suppose using graft materials with lower elastic modulus can increase the success rates of all augmentation procedures.