Yetişkin epilepsi hastalarında kronik bakım kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of quality of chronic care in patients with epilepsy
- Tez No: 917389
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yetişkin epilepsili hastalara sunulan kronik bakım kalitesi tespit edilerek hastalara yeterli düzeyde sunulamayan bakım hizmetlerinin meydana getireceği potansiyel risklere yönelik klinik eczacılık hizmetlerinin tanımlanması ve bu hizmetlerin hasta sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Şubat 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Nöroloji Polikliniği'nde, prospektif olarak dört dönemde yürütülmüştür. Birinci dönemde (3 ay) kalite indikatörleri (Kİ) kontrol listesi ile 162 hastanın bakım kalitesi gözlemsel olarak tespit edilmiş ve ikinci dönemde uzman panel tarafından kalite indikatörlerine uyumsuzluktan dolayı oluşabilecek potansiyel risklere yönelik klinik eczacılık hizmetleri tanımlanmıştır. Üçüncü dönemde (12 ay) ise 154 hastaya klinik eczacılık hizmetleri uygulanmış ve nöbet sıklığı, tedaviye uyum (İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği, İUBÖ), epilepsinin hasta üzerindeki etkisi (Personal Impact of Epilepsy Scale, PIES), yaşam kalitesi (Quality of Life in Epilepsy, QOLIE-10) ve depresyon (Hasta Sağlık Anketi, PHQ-9) meydana gelen değişim 6 aylık takip süresince değerlendirilmiştir. Dördüncü dönemde (3 ay), kalite indikatörleri kontrol listesi hekimlere aktarılmış, 162 hasta için uyum oranları tekrar ölçülmüştür. Birinci dönemde, en yüksek uyum oranları Kİ-1a ve Kİ-10, en düşük uyum oranları ise Kİ-7, Kİ-8 ve Kİ-9'da tespit edilmiştir. Uzman panel toplantısında tedaviye uyum, yan etki izlemi, yaşam tarzı ve yaşam kalitesine yönelik hasta eğitimi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the quality of chronic care provided to adult patients with epilepsy, identify clinical pharmacy interventions for potential risks arising from inadequately delivered care services, and evaluate the impact of clinical pharmacy services on patient outcomes. The study was conducted prospectively in four phases between February 2022 and June 2023 at the Neurology outpatient clinics of Hacettepe University Hospitals. In the first period (3 months), the quality of care of 162 patients was determined observationally with the quality indicators (QI) checklist and in the second period, clinical pharmacy services were defined by the expert panel for potential risks that may occur due to non-adherence with quality indicators. In the third period (12 months), 154 patients received clinical pharmacy services and the changes in seizure frequency, medication adherence (Medication Adherence Reporting Scale, MARS), personal impact of epilepsy on the patient (Personal Impact of Epilepsy Scale, PIES), quality of life (Quality of Life in Epilepsy, QOLIE-10) and depression (Patient Health Questionnaire, PHQ-9) were evaluated during the 6-month follow-up period. In the fourth period (3 months), the QI checklist was provided to physicians and adherence rates were re-assessed for 162 patients. In the first period, the highest adherence rates were observed in QI-1a (96.3%) and QI-10 (100%), while the lowest compliance rates were found in QI-7, QI-8, and QI-9. The patient education on treatment adherence, side effect monitoring, lifestyle, and quality of life was planned as part of the clinical pharmacy services during the expert panel meeting.