Agomelatinin penisilinle indüklenmiş deneysel epilepsi modelinde elektrokortikogram, kan basıncı ve serebral kan akımı üzerine etkisi
The effects of agomelatine on penicillin induced epilepsy with electrocorticogram, blood pressure and cerebral blood flow
- Tez No: 624005
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AGOMELATİNİN PENİSİLİNLE İNDÜKLENMİŞ DENEYSEL EPİLEPSİ MODELİNDE ELEKTROKORTİKOGRAM, KAN BASINCI VE SEREBRAL KAN AKIMI ÜZERİNE ETKİSİ Agomelatin (beta-methyl-6-chloromelatonin) 2009 yılından beri depresyon tedavisinde kullanılmaya başlanmış melatonin analoğu olan bir antidepresandır. Analoğu olan melatonin gibi melatonerjik reseptörlerden MT1 ve MT2 reseptörlerinin agonistidir ve antagonist olarak seratonin reseptörü olan 5-HT2c'ye bağlanmmaktadır. Bu çift yönlü etki sebebiyle norepinefrin ve dopamin seviyesini yükselterek antidepresan etkisini göstermektedir. Agomelatinin literatürde antikonvulsant etkisi ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Deneysel epilepsi modellerinden biri olan penisilinle indüklenmiş epilepsi modelinde agomelatin 14 gün boyunca oral gavaj yöntemiyle verilerek kronik etkisi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra bu epileptik aktivite boyunca kan basıncı değişiklikleri gösterilmiştir. Serebral kan akımı ölçümü hedeflenmiştir. Çalışmamızda 50 adet yetişkin erkek Spraque Dawley sıçan kontrol (çeşme suyu)(n=10), 10 mg/kg Agomelatin (n=10), 50 mg/kg Agomelatin (n=10), 100 mg/kg Agomelatin (n=10) ve fenitoin (n=10)olmak üzere 5 gruba ayrıldı.Sıçanlar 1,25 g/kg intraperitoneal (ip) üretanla anesteziye alındı ve nöbet oluşturmak için penisilin (500IU/2,5μl) intrakortikal olarak uygulandı. 90 dakika süresince sol somatomotor korteks üzerine yerleştirilen elektrotlarla, elektrokortikografi (EKoG) kaydı alındı. Kayıt sonunda spike frekansı ve amplitüdü analiz edildi. EKoG kaydı ile eş zamanlı olarak femoral artere takılan katater yardımıyla epileptik aktivite boyunca oluşan kan basıncı değişiklikleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF AGOMELATINE ON PENICILLIN INDUCED EPILEPSY WITH ELECTROCORTICOGRAM, BLOOD PRESSURE AND CEREBRAL BLOOD FLOW Agomelatine is an antidepressant which is used since 2011. It is an synthetitic analog of melatonin so it is an agonist melatonin receptors MT1 and MT2. Beside this agomelatine is an antagonist of seratonin receptor 5-HT2c..Because of this double effect; agomelatine can increase norepinephrine and dopamine levels so it can affect as antidepressant. In literature, there are limited knowledge about anticonvulsant effect of agomelatine. In this study agomelatine chronic effects were searched on penicillin induced epilepsy so it was given with oral gavage during 14 days till experiment. Beside this; during electrocorticogram recording; mean arterial blood pressure and cerebral blood flow were measured. In this study; 50 adult Spraque Dawley rats were used and 5 groups were formed randomly. These are control (tap water) (n=10), 10 mg/kg Agomelatin (n=10),50 mg/kg Agomelatine (n=10), 100 mg/kg Agomelatine (n=10) ve phenytoin (n=10). Agomelatine was given 14 days by oral gavage. At the end of 14 days, the last dose were given, animals were anesthesized with urethane (1,25 g/kg intraperitoneal). Rats were catheterized from femoral artery for measuring blood pressure. After anesthesia; penicillin (500IU/2,5μl) was applied intracortically for forming epileptic seizures. Electrocorticography was recorded through 90 minutes with electrodes which is located on somotomotor cortex. At the end of the recordings, spike frequencies and amplitudes were analyzed.