Aşırı aktif mesane sendromu olan hastalarda mesane eğitimi ve pelvik taban egzersiz eğitiminin üriner semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of bladder training and pelvic floor exercise training on urinary symptoms and quality of life in patients with overactive bladder syndrome
- Tez No: 917422
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Aslan, A. Aşırı Aktif Mesane Sendromu Olan Hastalarda Mesane Eğitimi ve Pelvik Taban Egzersiz Eğitiminin Üriner Semptomlar ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025 Bu çalışmanın amacı, Aşırı Aktif Mesane (AAM) tanısı olan hastalarda rutin botoks uygulaması sonrasında“Mesane Eğitimi”ve“Pelvik Taban Kas Eğitimi (PTKE)”nin,“Standart Hasta Önerileri”ile karşılaştırıldığında, üriner semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya rutin botoks uygulanan 46 hasta dahil edilerek hastalar Pelvik Fizyoterapi (Grup 1, n=23) veya Kontrol (Grup 2, n=23) grubuna atandı. Botoks uygulamasından 2 hafta sonra Grup 1'deki hastalara mesane eğitimi ve PTKE verilirken Grup 2'deki hastalara standart hasta önerileri verildi. Grup 1'deki hastaların mesane eğitimi ve PTKE'nin ilk seansı 45-60 dakika sürdü, ardından ev programı ile 2 haftada bir online olarak toplam 10 hafta takip edildi. Grup 2'deki hastalara verilen standart hasta önerileri ise 15-20 dakika sürdü. Primer sonuç ölçümü olan subjektif üriner semptom şiddeti Uluslararası İnkontinans Konsültasyonu Anketi – Kadın Alt Üriner Traktus Semptomları ile değerlendirildi. Sekonder sonuç ölçümlerinden olan objektif üriner semptom şiddeti 1-saatlik ped testi ve ICIQ-Mesane Günlüğü ile, yaşam kalitesi Uluslararası İnkontinans Konsültasyonu- Alt Üriner Traktus Semptomları Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, ve subjektif iyileşme algısı Hasta Global Değişim Algısı Skalası ile değerlendirildi. Hastalar, 0. Hafta (rutin botoks öncesi), 2. Hafta (eğitim/öneri öncesi) ve 12. Hafta (eğitim/öneri sonrası) olmak üzere üç kez değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aslan, A. The Effect of Bladder Training and Pelvic Floor Muscle Training on Urinary Symptoms and Quality of Life in Patients with Overactive Bladder Syndrome, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master of Science Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study was to investigate the effects of“Bladder Training”and“Pelvic Floor Muscle Training (PFMT)”on urinary symptoms and quality of life in patients diagnosed with Overactive Bladder (OAB) following routine botox application, compared to“Standard Patient Recommendations.”46 patients who received routine botox were included in the study and assigned to either the Pelvic Physiotherapy group (Group 1, n=23) or the Control group (Group 2, n=23). Two weeks after botox, Group 1 received bladder training and PFMT, while Group 2 received standard recommendations. The first bladder training and PFMT session in Group 1 lasted 45-60 minutes, with online sessions every two weeks for 10 weeks. Group 2's standard recommendations lasted 15-20 minutes. The primary outcome measure, subjective urinary symptom severity, was assessed using the International Consultation on Incontinence Questionnaire – Female Lower Urinary Tract Symptoms. Secondary outcome measures included objective urinary symptom severity, assessed using a 1-hour pad test and ICIQ-Bladder Diary, quality of life, evaluated with the International Consultation on Incontinence – Lower Urinary Tract Symptoms Quality of Life Scale (ICIQ-LUTSqol), and subjective perception of improvement, assessed with the Patient Global Impression of Change Scale. Patients were evaluated three times: at week 0 (before routine botox), week 2 (before training/recommendations), and week 12 (after training/recommendations).