Yönlü vektörel moment eğrileri
Directional vectorial moment curves
- Tez No: 917432
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır, önceden yapılan çalışmalarla ilgili literatür bilgileri yer almaktadır ve çalışmanın amacı belirtilmştir. İkinci bölüm, temel kavramlar kısmıdır. Bu bölümde ileri bölümlerde gerekli olan en temel kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid-3 uzayda eğrilerin vektörel moment eğrileri olan T-dual, N-dual ve B-dual eğrileri ve onların özellikleri incelenmiştir. Bu kısımdaki bilgiler sonraki bölümde kullanılacak temel kavramları kapsamaktadır. Dördüncü bölümde ise, bağlantılı eğri sınıfına giren, vektörel moment eğrilerinin yönlü eğrileri tanımlanmıştır. Alınan esas eğri ve onun dual yönlü eğrilerinin Frenet vektörleri, eğrilik ve torsiyonları hesaplanmıştır. Bu eğriler arasındaki ilişkiler verilmiştir ve dual yönlü eğrilerin genel helis olması için gerekli koşullar verilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction, literature information which were studied before takes part and the aim of the thesis is stated. The second chapter deals with the basic notions. In this chapter, basic notions, definitions and theorems which are necessary for the next chapters, are given. In the third chapter, T-dual, N-dual and B-dual curves which are the vectorial moment curves of the curves in Euclidean 3-space and the properties of these curves are investigated. The informations in this chapter involves the basic notions which will be used in the next chapter. In the fourth chapter, direction curves of vectorial moment curves are defined. These direction curves are the curve types of assocuanted curve class. The Frenet vectors, curvature and torsion of dual direction curves and the main curve are calculated. The relations between these curves are given and the necessary conditions for dual direction curves to be a general helix, are given. The fifth chapter is devoted to the results.