Duygusal özgürleşme tekniğinin hemşirelik öğrencilerinin yaşadığı premenstrüel sendrom, menstrüel semptom ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of emotional freedom technique on premenstrual syndrome, menstrual symptom and life quality of nursing students: A randomized controlled study
- Tez No: 917431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE YAĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırma Duygusal Özgürleşme Tekniği'nin hemşirelik öğrencilerinin yaşamış olduğu premenstrual sendrom, menstrual semptom ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrenim gören 80 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışma 40 deney ve 40 kontrol gruplu, ön-test ve son-test uygulanan deneysel bir araştırmadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Premenstrual Sendrom Ölçeği”,“Menstruasyon Semptom Ölçeği”,“Öznel Tehlike Birimleri Ölçeği (SUDS)”ve“SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Deney grubuna sekiz hafta ve iki menstrual siklus boyunca (iki luteal faz), haftada bir defa yüz yüze ya da çevrim içi olacak şekilde Duygusal Özgürleşme Tekniği uygulanmıştır. Kontrol grubuna sekiz hafta boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın başlangıcı ve bitiminde her iki grup veri toplama ölçeklerini doldurmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde; çarpıklık ve basıklık değeri, Bağımsız Gruplarda T-testi, Bağımlı Gruplarda T-testi, Levene istatistiği, Pearson Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin sosyodemografik özellikleri ve ön test ölçek puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Araştırma grupları belirtilen özellikler açısından bağımsız ve homojen dağılmıştır. Duygusal Özgürleşme Tekniği uygulaması yapıldıktan sonra Premenstrual Sendrom Ölçeği, Menstruasyon Semptom Ölçeği, Öznel Tehlike Birimleri Ölçeği ve alt boyutlarından alınan puanlar deney ve kontrol grubu açısından istatistiksel anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p0.05). Sonuç olarak uygulanan Duygusal Özgürleşme Tekniği'inin premenstrual sendrom ve menstrual semptom üzerinde hafifletici etkisi olduğu ve yaşam kalitesini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomised controlled trial to determine the effect of Emotional Freedom Technique on premenstrual syndrome, menstrual symptoms and quality of life experienced by nursing students. The study was conducted with 80 nursing students studying at Dokuz Eylül University. The study was an experimental research with 40 experimental and 40 control groups, pre-test and post-test. Data were collected by using 'Personal Information Form', 'Premenstrual Syndrome Scale', 'Menstrual Symptom Scale', 'Subjective Distress Units Scale (SUDS)' and 'SF-12 Quality of Life Scale'. Emotional Freedom Technique was applied to the experimental group face-to-face or online once a week for eight weeks and two menstrual cycles (two luteal phases). The control group did not receive any intervention for eight weeks. At the beginning and end of the study, both groups filled in the data collection scales. Skewness and kurtosis values, Independent Groups T-test, Dependent Groups T-test, Levene statistics, Pearson Correlation Analysis, Regression Analysis were used to evaluate the data. There was no statistically significant difference between the sociodemographic characteristics and pre-test scale mean scores of the students in the experimental and control groups (p>0.05). The research groups were independent and homogeneous in terms of the specified characteristics. After the application of Emotional Freedom Technique, it was found that there was a statistically significant difference between the scores obtained from Premenstrual Syndrome Scale, Menstruation Symptom Scale, Subjective Distress Units Scale (SUDS) and its sub- dimensions in terms of experimental and control groups (p0.05). As a result, it was found that the Emotional Freedom Technique had a mitigating effect on premenstrual syndrome and menstrual symptoms and improved the quality of life.