Genç erişkin bireylerde yüz estetiğinin fotoantropometri yöntemiyle altın oran yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the facial aesthetics by the photo-anthropometry in young adults; a golden ratio approach
- Tez No: 917444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TAŞKIN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Altın oran bir bütün ile bu bütünün parçalarıyla arasındaki uyumun "en uygun'' olduğunu gösteren nicel değere sahip bir bağıntıdır. Çalışmamızda 18-24 yaş aralığında, 90 kadın, 90 erkek olmak üzere toplam 180 sağlıklı bireyin antropometrik yüz ölçümlerinin belli yüz ölçüleriyle karşılaştırılmasıyla elde edilen sonuçlar ve antropometrik ölçümler arasındaki oranların altın oran olarak bilinen 1,618 değerine yakınlığının incelenmesi araştırıldı.Bu amaçla kafa boyu uzunluğu, fizyonomik yüz yüksekliği, yüz genişliği, morfolojik yüz yüksekliği, üst yüz yüksekliği, burun genişliği, ağız genişliği, saçların başlama noktası-subnasale arası mesafe, alın genişliği, gözler arası mesafe, burun yüksekliği, üst dudak yüksekliği ve alt dudak yüksekliği ölçüldü. Katılımcıların demografik bilgileri ile boy ve vücut ağırlığı gibi fiziksel özellikleri kaydedildi. Çalışmaya katılan gönüllü bireylerden alınan fotoğraflar dijital ortama aktarıldıktan sonra ölçümler yapıldı. Sonuç olarak çalışmamız istatistiksel olarak değerlendirildiğinde erkek bireylerde yüz genişliğinin üst yüz yüksekliğine oranı, kadın bireylerde ise yüz genişliğinin üst yüz yüksekliğine oranı ile morfolojik yüz yüksekliğinin üst yüz yüksekliğine oranı altın oran açısından istatistik olarak anlamlı fark olmadığı göstermiştir. Elde edilen sonuçların antropoloji, rekonstrüktif cerrahi, ortopedi, gibi birçok alanda esas teşkil edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The golden ratio is a beautifully valuable relationship that shows the“optimal”sleep between a whole and its parts. In our study, we aimed to examine the results obtained by comparing the anthropometric facial measurements of a total of 180 healthy individuals, 90 women and 90 men, between the ages of 18-24, with certain facial measurements and the closeness of the 1,618 results of the ratios between anthropometric measurements, known as the golden ratio. These intended baselines are physiognomic faces, face width, distance between morphological faces, nose width, mouth width, distance between hair starting point and subnasal, forehead width, distance between eyes, nasal gaps, distances between upper legs, and lips measured from lower lips. was measured. Participants' demographic information and physical characteristics such as height and body weight were recorded. Measurements were made after the photographs taken from the volunteer individuals participating in the study were digitally transferred. As a result, when our study is evaluated as supportive, there is no significant difference from the golden perspective in terms of the ratio of facial width to upper facial values in male individuals, the ratio of facial width to upper facial values in female individuals, and the ratio of morphological percentage ratios to upper facial data. We think that the results obtained can form the basis of a wide range of fields such as anthropology, reconstructive surgery and orthopedics.