In vitro parkinson hastalığı modelinde karvakrolün etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of carvacrol in in vitro parkinson's disease model
- Tez No: 917445
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) beyindeki dopaminerjik nöronların ilerleyici kaybı ile karakterize edilmiş, hastada motor ve motor olmayan semptomlar ile kendini gösteren ve uzun süreçte etkili olmayan semptom azaltıcı ilaçlar ile hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmeye çalışıldığı nörodejeneratif bir hastalıktır. PH'nin kompleks bir moleküler mekanizması vardır ve henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Yapılan son çalışmalar PH'deki nöronal ölüme apoptozun yol açtığını göstermektedir. Nöron kaybının sebebinin altında yatan temel moleküler mekanizmaların Lewy cisimciği oluşumu ve mitokondriyal fonksiyon bozukluğu olduğu hipotezi öne sürülmektedir. Mitokondriyal fonksiyon bozukluğu sonucunda ATP yetersizliği, serbest radikallerin ve oksidatif stresin artışı, apoptoz öncüsü proteinlerde artışa sebebiyet vermektedir. Benzer bir mekanizmayla nöron kaybını tetikleyen 6-hidroksidopamin (6-OHDA) hem in vitro hem de in vivo PH modellemelerinde sıklıkla tercih edilen bir nörotoksindir. 6-OHDA hücrelerde oksidatif stresi arttırarak apoptozu tetikler. Ülkemizde yaygınca yetişen kekik bitkisinde bulunan ve çeşitli hastalık modellerinde anti-apoptotik ve nöroprotektif olduğu gösterilen karvakrolün PH modellerinde etkisini gösteren az sayıda yayın olmakla beraber bu etkisinin mekanizması da henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tez çalışmasında SH-SY5Y hücrelerine retinoik asit ile nöron karakteri kazandırılıp, 6-OHDA ile indüklenen oksidatif stres koşullarında karvakrol etkisiyle apoptoz ve mitofaji ile ilişkili genlerdeki ifade düzeyinin araştırılmıştır. RNA bulgularının aksine protein bulguları 6-OHDA ile indüklenen apoptozun KARV ile tersine çevrilemediğini göstermiştir. Bu durum KARV'ın iyileştirici etkisini farklı bir hücre ölüm yolağını baskılayarak yapabileceğini düşündürmektedir. Parkinson modelinde KARV uygulandığında total PINK-1 ifadesi değişmemesine rağmen kırpılmamış PINK-1 miktarının artmasıyla mitofajinin de arttığı söylenebilir. Sonuç olarak, KARV hücre kaybını apoptoza alternatif bir yolak üzerinden baskılamaktadır, bozulan mitofajiyi ise düzeltmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is a neurodegenerative disease characterized by progressive loss of dopaminergic neurons in brain, presented by motor and non-motor symptoms in patients, and tried to improve patients' quality of life by symptom-relieving medications which are not effective in long-term. PD has a complex molecular mechanism which is not fully understood yet. Latest researches have showed that neuron loss in Parkinson's patients is result of apoptotic cell death. It is suggested that the undelying mechanisms deriving neuron loss is Lewy body formation and mitochondrial dysfunction. ATP depletion and increase of free radicals and oxidative stress as a result of mitochondrial dysfunction increases pro-apoptotic proteins. 6-hydroxydopamine (6-OHDA) which induces neuron death by similar mechanism is a neurotoxin frequently used to model PD both in in vivo and in vitro studies. 6-OHDA incerases oxidative stress therefore induces apoptosis. Carvacrol (CARV) is found in thyme plant that grows widely in our country and has been shown to be anti-apoptotic and neuroprotective in various disease models. Mechanism of action of carvacrol in PD tretament is not been fully understood yet. In this thesis, SH-SY5Y cells were given neuronal character via retinoic acid and the alterations in the expression level of genes related to apoptosis and mitophagy with the effect of carvacrol under 6-OHDA-induced oxidative stress conditions was investigated. Contarary to RNA results, protein results showed that 6-OHDA-induced apoptosis could not be reversed by CARV. However, the mode of action of CARV's therapeutic effect may depend on the inhibition of another cellular death pathway. Even though, total PINK-1 expression was not altered by CARV in model, full-lenght PINK-1 level was increased therefore mitophagy was increased. As a result, CARV inhibited neuron loss via alternative pathway and enhanced mitophagy.