Engelli ve sağlıklı çocuğa sahip olan annelerin sosyal destek ve ölüm algısı düzeyleri: karşılaştırmalı bir çalışma
Social support and death perception levels of mothers with disabled and healthy children: a comparative study
  1. Tez No: 917443
  2. Yazar: FİKRİYE YILDIZ ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Engelli bir çocuğun annesi olmak, doğumdan itibaren birçok zorlu süreçle yüzleşmek anlamına gelir. Bu araştırma engelli ve sağlıklı çocuğa sahip olan annelerin sosyal destek ve ölüm algısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak amacıyla Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan olan ortaokul ve özel eğitim meslek okullarında kayıtları bulunan engelli (n=103) ve sağlıklı çocuğa (n=103) sahip annelerde (n=206) yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Ölüm Algısı Ölçeği (ÖAÖ) ve Yenilenmiş Anne Baba Sosyal Destek Ölçeği (YASDÖ) ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre engelli ve sağlıklı çocuğa sahip annelerde Yenilenmiş Anne-Baba Sosyal Destek Ölçeğinin alt boyutları olan YASDÖ-ASDD ve YASDÖ-ASDMD istatistiksel olarak farklı iken(p< 0.001), Ölüm Algısı Ölçeğinin alt boyutlarında herhangi bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Being a mother of a disabled child means facing many difficult processes from birth onwards. This research was conducted on mothers of disabled (n=103) and healthy children (n=103) enrolled in secondary schools and special education vocational schools in the Selçuklu district of Konya province (n=206) in order to compare the relationship between the social support and death perception levels of these two groups of mothers. Data were collected using a sociodemographic information form, Death Perception Scale (PDS) and the Renewed Parent Social Support Scale (RPSSS). According to the research results, while the sub-dimensions of the Renewed Parent Social Support Scale, RPSSS-PSS and RPSSS-SPSS, showed statistically significant differences between mothers with disabled and healthy children (p < 0.001), no significant differences were found in the sub-dimensions of the Death Perception Scale (p > 0.05).