Kadınlarda doğum sonrası gebe kalma korkusunun cinsel yaşamlarına etkisi
The impact of postpartum fear of getting pregnant again on women's sexual lives
- Tez No: 917486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST TAŞĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma, kadınlarda doğum sonrası gebe kalma korkusunun cinsel yaşamlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, Erzincan il merkezindeki 8 aile sağlığı merkezinde, 10 Ocak 2024-10 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya doğum sonrası 42. gün ile 1 yıl arasında olan 330 kadın dahil edilmiş olup, veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kadın bilgi formu, gebe kalma korkusu ölçeği ve cinsel yaşam kalitesi ölçeği-kadın formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programında bağımsız gruplarda t-testi, ANOVA, pearson ve spearman korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 30.46±6.07, eşlerinin yaş ortalaması ise 33.56±6.03 olup, ortalama 6.24±5.31 yıllık evlidirler. Kadınların %44.8'inin ortaöğretim düzeyinde eğitime sahip olduğu, %70.9'unun çalışmadığı, %56.1'inin ekonomik durumunun orta seviyede olduğu ve %76.7'sinin ise çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Kadınların gebe kalma korkusu ölçeğinden ortalama 47.46±17.51 puan, cinsel yaşam kalitesi ölçeğinden ise ortalama 81.85±17.10 puan aldıkları saptanmıştır. Tanıtıcı özelliklerden eğitim durumu, eş eğitim durumu, eş mesleği, ekonomik durum ve aile tipinin cinsel yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu ancak gebe kalma korkusu üzerinde tanıtıcı özelliklerin etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of postpartum fear of getting pregnant on women's sexual life. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between January 10, 2024, and July 10, 2024, at 8 family health centers in Erzincan city center. A total of 330 women who were between 42 days and 1 year postpartum participated in the study. Data were collected through face-to-face interviews. The tools used for data collection included the Women's Information Form, Fear of Pregnancy Scale, and Sexual Life Quality Scale for Women Form. The data were analyzed using independent t-test, ANOVA, Pearson and Spearman correlation, and regressiontests in the SPSS program. Results: The average age of the women was 30.46±6.07, and the average age of their spouses was 33.56±6.03. The average duration of their marriage was 6.24±5.31 years. It was found that 44.8% of the women had secondary education, 70.9% were not working, 56.1% had a medium economic status, and 76.7% lived in a nuclear family. The average score from the Fear of Pregnancy Scale was 47.46±17.51, and the average score from the Sexual Life Quality Scale was 81.85±17.10. It was determined that educational level, spouse's education level, spouse's occupation, economic status, and family type influenced sexual life quality, but the demographic characteristics did not have an effect on the fear of getting pregnant.