Levodopa ya da levodopa+entakapon kullanmakta olan parkinson hastalarında plazma homosistein, vitamin b12 ve folat düzeyleri
Plasma homocysteine, vitamin b12 and folate levels in parkinson's disease patients using levodopa or levodopa+entacapone
- Tez No: 917484
- Danışmanlar: UZMAN FATMA BELGİN PETEK BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda levodopa veya levodopa+entakapon kullanımının plazma homosistein, vitamin B12 ve folat düzeylerine etkisini inceledik. İPH tanısı almış 74 hasta (yaş ortalaması:67.34±9.47) ve 31 sağlıklı kontrol grubunun (yaş ortalaması:58.16±10.65) sonuçları karşılaştırıldı. Yirmi iki hasta levodopa+entakapon, 52 hasta levodopa tedavisi almaktaydı. Levodopa kullanmakta olan tüm parkinson hastaları grubunda plazma homosistein düzeyi ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek, vitamin B12 ve folat düzeyleri anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Literatürlerle uyumlu olarak, bu bulgular homosistein yüksekliğine yol açan nedenlerden birisinin, levodopa kulanımı olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda entakapon kullanan grubun plazma homosistein düzeyi, kullanmayan gruba göre düşük olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Entakapon kullanan ve kullanmayan grupların vitamin B12 ve folat düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Yine bu grupta entakapon kullanım durumu ile yaş, cinsiyet arasında farklılık bulunmamaktadır. Çalışmamızda İPH'da homosistein düzeyi ≤15 olan grubun vitamin B12 ve folat düzeyleri, homosistein düzeyi >15 olan gruptan yüksek bulunmasına rağmen istatiksel olarak fark görülmemiştir. Yine aynı grupta yaş, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, cinsiyet dağılımı açısından fark görülmemiştir. Literatürle uyumlu şekilde homosistein düzeyi ile BPHDÖ skorları arasında ilişki saptanmamıştır. Homosistein düzeyi >15 olan grupta evre 1 olguların oranı anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır. Entakapon kullanım durumuna göre BPHDÖ skorları ve Hoehn-Yahr evresi arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Ayrıca entakapon dozu ile BPHDÖ skorları ve Hoehn-Yahr evresi arasında anlamlı ilişki saptanmazken entakapon kullanım süresi ile BPHDÖ motor skor, kognisyon skor, Hoehn-Yahr evresi arasında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı ilişki görülmüştür. Çalışmamaızda sadece levodopa kullanan hastalarda homosistein düzeyi ile kullanılan levodopa dozu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanırken, levodopa kullanım süresi ile ilişki saptanmamıştır. Ayrıca entakapon kullanım süresi ve dozu ile homosistein, folat ve vitamin B12 düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, levodopa Parkinson hastalarında hiperhomosisteinemiye neden olmaktadır. Levodopa+entakapon kullanan hastaların plazma vitamin B12 ve folat düzeyleri normal ve ortalama plazma homosistein konsantrasyonları levadopa kullanan hastalarla benzer bulundu. Yeni çalışmalar entakaponun plazma homosistein düzeylerine olan etkisini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to show levodopa or levodopa+entacapone treatments effect on plasma homocysteine, vitamin B12 and folate levels in PD. Twenty-two patients with PD receiving levodopa+entacapone treatment, 52 patients with PD receiving levodopa treatment and 31 healty subjects (control group) were included in this study. We found that patients on levodopa showed significantly higher plasma levels of total plasma homocysteine and lower serum levels of vitamin B12 and folat than healthy group. The mean plasma homocysteine concentration in the subjects who have combination of levodopa and entacapone was lower than that in the subjects who have levodopa, but there was no significant difference in this groups. There were no significant differences between levodopa or levodopa+entacapone groups in mean concentrations of serum folat, vitamin B12 levels and demographic variables. When we classified PD patients into two groups (Plasma homocysteine level≤15 and plasma homocysteine level>15), there were no significant difference between this groups in term of mean concentrations of serum folat, vitamin B12 levels, age, gender, initial age of PD, duration of PD. There was no correlation between homocysteine levels and UPDRS score and between entacapone dose and UPDRS scores, Hoehn-Yahr stage in the entacapone positive patients. But there was correlation between entacapone treatment duration and UPDRS motor score, cognition score, and Hoehn-Yahr stage. Patients who use only levodopa showed positive correlation between homocysteine levels and levodopa dose. But there was no correlation between homocysteine levels and levodopa treatment duration and between entacapone dose-treatment duration and homocysteine, folat, and vitamin B12 levels. In conclusion, levodopa causes hyperhomocysteinemia in PD patients, but patients who have combination therapy levodopa+entacapone have normal plasma folat and vitamin B12 levels. Mean concentration of homocysteine did not differ between levodopa and levodopa+entacapone groups. New studies might show the effect of entacapone on plasma homocysteine levels.