Glutatyon peroksidaz sistemi ve Behçet hastalığı
The Glutathion peroxidase system in Behcet's disease
  1. Tez No: 91751
  2. Yazar: NECATİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
34 ÖZET Son zamanlarda serbest oksijen radikallerinin kronik inflamasyondaki rolleri üzerinde durulmaktadır. Serbest radikallerin zararlı etkileri anti oksidan sistemler tarafından önlenmekte veya zararı azaltılmaktadır. Bu çalışma Behçet hastalığmdaki artmış iltihabi yanıtta önemli anti oksidan sistemlerinden biri olan glutatyon redoks sisteminin rolü olup olmadığını incelemek için yapıldı.. Bunun için 26 Behçet hastasmdaki glutatyon peroksidaz(GPx) aktiviteleri 29 romatoid artritli hasta ve 26 sağlıklı kişiden oluşan bir kontrol grubu ile karşılaştılrıldı.GPx aktiviteleri Paglia ve Valentine' den modifiye edilen bir yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The role of glutathione redox system in the chronic inflammatory processes has recently ben reported. In this study, we investigated the effect of this system in the ethiopathogenesis of Behcet's Disease(BD). Twenty-six patients with BD, 29 patients with rheumatoid arthritis(RA) and 26 healthy controls were studied and compared to each others for the glutathione peroxidase(GPx) activities.GPx was assayed in whole blood and results expressed in U/gramHb.