Behçet hastalığında kolşisin ve E vitamini tedavilerinin lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzim düzeylerine etkileri
The effect of colchicine and vitamine E on lipid peraxidation and antioxidan enzymes in behçet's disease
- Tez No: 137815
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLEKON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
87 ÖZET Behçet Hastalığı, kronik inflamasyonla karakterize multisistemik bir hastalıktır. Hastalığın etyopatogenezi henüz aydınlatılamasa da, aktif nötrofillerden fazla miktarda salınan serbest radikallerin hastalık gelişimindeki olası rolleri üzerinde durulmaktadır. Hastalıkta gözlenen oksidatif doku hasarından serbest radikallerin sorumlu oldukları düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı Behçet hastalığında oksidan ve antioksidan sistemlerinin durumunu değerlendirmek ve kolşisin ve E vitamini tedavilerinin bu sistemlere etkilerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla, 20 aktif dönem Behçet hastasında ve 20 sağlıklı kontrolde lipid peroksidasyonu son ürünü olan malondialdehit ile eritrosit antioksidan enzimleri olan süperoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ölçülmüştür. Bu çalışmada hastalar, üç ay süreyle, kolşisin veya kolşisin ve E vitamini tedavilerini almışlardır. Çalışmamızda Behçet hastalarının malondialdehit seviyeleri kontrol grubundan yüksek, eritrosit süperoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ise düşük bulundu. Üç aylık tedavi sonunda, kolşisin ve kolşisin ve E vitamini gruplarının malondialdehit seviyeleri tedavi öncesine göre azalmış, süperoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz seviyeleri ise artmış bulundu. Her iki tedavi grubu arasında bu sonuçlar bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Bu sonuçlarımıza göre, plazma malondialdehit seviyelerinde artış ile gösterdiğimiz artmış serbest radikal üretimi ve süperoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz seviyelerinde düşüklük, Behçet hastalığında antioksidan/oksidan sistem dengesinin oksidasyon lehine bozulduğunu göstermektedir. Kolşisinin Behçet hastalığında etkili olmasında bu sistemlere etkileri de rol oynuyor olabilir. Sonuçlarımız, kolşisin ve E vitaminin birlikte kullanıldığı durumlarda, E vitaminin daha belirgin antioksidan etki gösterebilmesinin daha yüksek doz ve/veya daha uzun süre kullanımıyla mümkün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY Behcet's Disease (BD) is a multisystem disorder characterized by chronic inflammation. Although the etiopathogenesis of the disease remains unknown, increasing attention has been focused on the role of excessive production of free radicals produced by activated neutrophils. Free radicals are thought to be responsible for oxidative tissue damage seen in the disorder. The purpose of the study was to assess the oxidant/antioxidant status in BD and to evaluate the effects of the colchicine and vitamin E therapies on these systems. The levels of plasma malondialdedhyde, one of the end products of lipid peroxidation and the activities of superoxide dismutase and glutathione peroxidase, antioxidant enzymes, in erytrocytes, were measured in 20 patients in active stage of the disease and also in 20 healthy controls. In the study, the patients were taken either colchicine or colchicine and vitamin E for three months. In our study, increased malondialdedhyde levels and decreased superoxide dismutase and glutathione peroxidase activities were observed in the patients when compared with the controls. After three months, the malondialdedhyde levels decreased, superoxide dismutase and glutathione peroxidase levels tended to increase in the colchicine and colchicine and vitamin E groups when compared with the pre-treatment levels. No statistically significant difference was observed between the treatment groups. According to the results, the increased production of free radicals in BD, as reflected by higher malondialdedhyde levels and lower superoxide dismutase and glutathione peroxidase activities may provide some evidence for oxidant/antioxidant system impairments in BD which favoured oxidation mechanisms seen in the dise'ase. The effects of colchicine on these systems may contribute to its beneficial effects in BD. In conclusion, our results suggest that, in order to see the more beneficial effect of vitamin E on antioxidant defense systems in BD, especially when used with colchicine, vitamin E should be used in larger doses and/or for longer periods.