Kamu ihale hukukunda doğrudan temin ve güncel yüksek yargı kararları ışığında incelenmesi
Direct procurement in public procurement law and its review in the light of current supreme court orders
- Tez No: 917511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR HASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 2002 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk ihale hukukunda son derece önemli ölçüde değişiklikler meydana getirmiştir. Bu değişikliklerden biri de ilk olarak bir ihale usulü olarak düzenlenen, ancak 2003 yılında gerçekleştirilen değişiklikle ihale usulü olmaktan çıkarılan doğrudan temin prosedürüdür. Doğrudan temin prosedürü, kamu idarelerine ihale hukukuna dair katı şartlara tabi olmadan kanunda öngörülen hallerde seri ve pratik bir şekilde alım yapma olanağı sağlaması ve her yıl yenilenen orandaki parasal limitin altındaki alımların doğrudan temin usulüne göre tedarik edilebilmesi sebebiyle kamu otoriteleri tarafından gerçekleştirilen alımlarda oldukça önemli bir yer edinmiştir. Ancak doğrudan temin prosedürünün hukuki dayanağı, Kamu İhale Kanunu'nun 22'nci maddesinde yer alan yasal düzenlemeden ibarettir. Bu çalışmada doğrudan temin prosedürünün mahiyeti ve doğrudan temin uygulanması aşamasında karşılaşılabilecek ihtilafların hukuk dünyasındaki yansımaları güncel yüksek yargı içtihatları çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma kapsamında yer alan ilk bölümde Kamu İhale Kanunu genel hatlarıyla değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise doğrudan temin prosedürünün mevzuat çerçevesine atıf yapılmak suretiyle ve doğrudan temin prosedürünün uygulanabileceği durumlar açıklanmıştır. Daha sonra doğrudan temin yönteminin idari ve hukuki denetimine ilişkin prosedürler incelenmiştir. Tez çalışmasında yer alan son bölümde ise doğrudan temin usulü son dönemdeki yüksek mahkeme kararları esas alınarak analiz edilmekte ve tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Public Procurement Law No. 4734, which came into effect in 2002, brought extremely significant changes to Turkish procurement law. One of these changes is the direct procurement procedure, which was initially regulated as a procurement method but was removed from being a procurement method with the amendment in 2003. The direct procurement procedure has gained an important place in procurement by public authorities as it allows public administrations to procure in a fast and practical manner in the cases stipulated in the law without being subject to the strict requirements of the procurement law, and purchases under the monetary limit, which is renewed annually, can be procured through the direct procurement procedure. However, the legal basis of the direct procurement procedure is the legal regulation in Article 22 of the Public Procurement Law. At this study, the nature of the direct procurement procedure and the legal implications of disputes that may arise during its implementation are discussed within the framework of current high judicial jurisprudence. In the first part of the study, the Public Procurement Law was evaluated in general terms. In the second part, the direct procurement procedure is explained by referring to the legislative framework and the situations in which the direct procurement procedure can be applied.. Subsequently the procedures regarding the administrative and legal oversight of direct procurement have been examined. In the last section of thesis, direct procurement procedure is analyzed based on recent high court rulings and solutions are proposed for identified issues.