Türkiye'deki amatör korolarda stratejik yönetim süreci ve tasarımı
Strategic management process and design in amateur choirs in Türkiye
- Tez No: 917512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSU YILMA ŞAKALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki amatör koroların stratejik yönetim süreçlerini, tasarımını ve koro şeflerinin bu süreçteki rollerini incelemektedir. Amatör korolar, hem sanatsal hem de sosyal açıdan bireyleri bir araya getirerek kültürel etkileşimi artıran ve topluluk bilinci oluşturan önemli ortam yaratmaktadır. Ancak, bu koroların sürdürülebilirliği, büyük ölçüde koro şeflerinin liderlik becerilerine ve stratejik yaklaşımlarına bağlıdır. Bu bağlamda, araştırma, amatör koro şeflerinin liderlik stratejilerini, yönetim süreçlerini ve bu süreçlerin korolar üzerindeki etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel bir yaklaşımla gerçekleştirilmiş ve fenomenoloji deseni benimsenmiştir. Ankara, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale illerinde faaliyet gösteren altı amatör koro şefi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Şeflerin repertuvar seçimi, prova planlaması, kriz yönetimi ve ekip içi iletişim gibi konularda izledikleri stratejiler analiz edilmiştir. Ayrıca, şeflerin topluluğun sanatsal ve sosyal hedeflerine ulaşma süreçlerindeki liderlik becerileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, koro şeflerinin stratejik liderlik becerilerinin amatör koroların başarısı üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Şeflerin, koroların seviyesine uygun repertuvar seçimi yapmaları, provaları etkili şekilde planlamaları ve kriz durumlarında çözüm odaklı II yaklaşımlar sergilemeleri, koroların motivasyonunu ve performansını artırdığını göstermektedir. Özellikle şeflerin, bireyler arasında uyum sağlama ve uzun vadeli hedeflere yön verme becerileri, koroların sürdürülebilirliğini sağlamada kritik bir rol oynamaktadır. Amatör çok sesli koro şeflerinin liderlik yaklaşımlarını bir stratejik yönetim perspektifiyle ele almanın önemini vurgulayan araştırma, koro şefliği eğitimine yeni bir bakış açısı kazandırarak, amatör koroların yönetimi ve müzikoloji alanına disiplinlerarası katkılar sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the strategic management processes, design, and the roles of choir conductors within amateur choirs in Turkey. Amateur choirs create significant environments that foster cultural interaction and community awareness by bringing individuals together, both artistically and socially. However, the sustainability of these choirs largely depends on the leadership skills and strategic approaches of their conductors. In this context, the research aims to explore the leadership strategies of amateur choir conductors, their management processes, and the impact of these processes on the choirs. The research adopts a qualitative approach, utilizing a phenomenological design. In-depth interviews were conducted with six amateur choir conductors operating in Ankara, Istanbul, Balıkesir, and Çanakkale. The strategies employed by the conductors in repertoire selection, rehearsal planning, crisis management, and internal team communication were analyzed. Additionally, their leadership competencies in guiding the choirs towards artistic and social objectives were evaluated. The findings reveal that the strategic leadership skills of choir conductors have a decisive impact on the success of amateur choirs. Conductors who select repertoires appropriate to the choir's level, plan rehearsals effectively, and adopt solution-oriented approaches in crisis situations enhance both the motivation and performance of their choirs. Specifically, the conductors' ability to establish harmony among individuals and to steer the group towards long-term goals IV plays a critical role in ensuring the sustainability of choirs. Highlighting the importance of addressing the leadership approaches of amateur polyphonic choir conductors from a strategic management perspective, this study provides a fresh outlook on choir conductor education. It contributes interdisciplinary insights to the fields of amateur choir management and musicology, offering valuable implications for both academic research and practical applications.