Stewart platformu tabanlı simülatörler için hareket algı algoritmasının modellenmesi ve kontrolü
The modeling and control of motion perception algorithms for stewart platform-based simulators
  1. Tez No: 917525
  2. Yazar: BERK YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Simülatörler, gerçek araç hareketini birebir taklit etmek yerine, insan algı sisteminin sınırlarını kullanarak gerçekçi bir hissiyat yaratmaya odaklanmıştır. Bu süreç, insan algısının matematiksel olarak modellenmesi ve elde edilen bulguların mühendislik uygulamalarına aktarılmasıyla mümkün olmuştur. Simülatörler, kısıtlı hareket alanlarında en iyi ivme hissini oluşturmak için tasarlanırken, insan algısının belli ivme değerleri altında hassasiyetinin düşük olması ve eğim ile ivmelenme arasındaki farkın belirli bir dereceye kadar ayırt edilememesi gibi özelliklerinden yararlanılır. Bu olgular, hareket algı algoritmalarının temelini oluşturur. 50 yılı aşkın süredir geliştirilen bu algoritmalar, farklı kontrol teorisi yaklaşımlarıyla en iyi sonucu elde etmeyi amaçlar. Bu tezde, Klasik Algı Algoritması ve Doğrusal Kuadratik Regülatör yaklaşımıyla oluşturulan Optimal Hareket Algı Algoritması karşılaştırılarak Matlab üzerinde simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on how simulators have evolved to prioritize simulating the sensation of acceleration, utilizing the limitations of human perception, rather than attempting to perfectly replicate real vehicle movement. This evolution involves the mathematical modeling of human perception and the application of these findings to engineering practices. Simulators are specifically designed to create the best possible sensation of acceleration within limited motion spaces. They take advantage of the fact that human perception is less sensitive to certain acceleration values and has difficulty differentiating between tilt and forward acceleration beyond a certain degree. These perceptual phenomena form the foundation of motion cueing algorithms, which have been refined over the past 50 years using various control theory approaches to achieve optimal results. This thesis compares the Classical Washout Algorithm with the Optimal Motion Cueing Algorithm, which is developed using a Linear Quadratic Regulator approach, through detailed simulations conducted in Matlab.