Kraniyovertebral bileşkenin radyolojik ve anatomik olarak değerlendirilmesi
Radiological and anatomical evaluation of the craniovertebral junction
  1. Tez No: 917526
  2. Yazar: NURİ FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMELEK ÇETİN, PROF. DR. ALPTEKİN TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kraniyovertebral bileşke'de (KVB) görülen konjenital ve edinilmiş anomaliler instabiliteye neden olabilir ve nörovasküler yapıları etkileyebilir. Bu çalışmada, bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinden elde edilen kraniyometrik parametrelerin normal değerlerinin belirlenmesi ve cinsiyetler arası farkın ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Ocak 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında kraniyal BT görüntüleri olan 25-40 yaş arasındaki 250 kadın ve 250 erkek olmak üzere 500 hastanın BT görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. BT görüntülerinden Atlantodental aralık (ADA), Posterior atlantodental aralık (PADA), Mc Gregor Hattı, Chamberlain Hattı, McRae Hattı, Wachenheim Klivus Kanal Açısı (Kraniyovertebral Açı), Sfenoid açısı, Welcher Bazal Açısı, Basion Aksiyal Aralık, Basion Dental Aralık ve Kraniyoservikal Tilt Açısı kraniyometrik ölçümleri yapıldı ve cinsiyetler arası karşılaştırılma yapıldı. Bulgular: Ortalama ADA 1.45±0.01 mm, ortalama PADA 19.35±0.09 mm, ortalama McGregor hattı uzunluğu 79.78±0.21 mm, ortalama Chamberlain hattı uzunluğu 76.95±1.21 mm ve ortalama McRae hattı uzunluğu 36.27±0.12 mm, ortalama basion dental aralık 5.32±0.06 mm ve ortalama basion aksiyal aralık ise 7.13±0.07 mm idi. Ortalama Klivus kanal açısı 154.65±0.45o, ortalama Sfenoid açısı 121.15±0.39o, ortalama Welcher bazal açısı 130.02±0.28o ve ortalama kraniyoservikal tiltaçısı 123.94±0.44o idi. Kadınların ADA, Klivus kanal açısı ve Welcher bazal açısı ortalama değerleri erkeklere göre anlamlı oranda yüksekken, erkeklerin PADA, McGregor hattı, Chamberlain hattı, McRae hattı, Basion aksial aralık ve Kraniyoservikal Tilt açısı ortalama değerleri kadınlara göre anlamlı derecede yüksekti. Sfenoid açısı ve Basion dental parametrelerinde cinsiyetler arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç: Literatür incelendiğinde bu ölçümler arasındaki farklılıklar dikkati çekmektedir, dolayısıyla farklı toplumdan veriler elde etmekle sonuçlarımızın bu alandaki boşluğu doldurmaya katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Congenital and acquired anomalies seen in the craniovertebral junction (CVJ) can cause instability and affect neurovascular structures. This study aimed to determine the normal values of craniometric parameters obtained from computed tomography (CT) images and to reveal the difference between the sexes. Material and method: Between January 2022 and December 2022, the CT images of 500 patients (250 women and 250 men aged 25-40 years) with cranial CT images were retrospectively evaluated. Atlanto-dental interval (ADI), Posterior atlanto-dental interval (PADI), McGregor Line, Chamberlain Line, McRae Line, Wachenheim Clivus Canal Angle (Craniovertebral Angle), Sphenoid angle, Welcher Basal Angle, Basion Axial Space, Basion Dental Space and Craniocervical Inclination Angle craniometric measurements were made from the CT images and comparisons were made between genders. Results: Mean ADI was 1.45±0.01 mm, mean PADI was 19.35±0.09 mm, mean McGregor line was 79.78±0.21 mm, mean Chamberlain line was 76.95±1.21 mm and mean McRae line was 36.27±0.12 mm, mean basion dental interval was 5.32±0.06 mm and mean basion axial interval was 7.13±0.07 mm. Mean Clivus canal angle was 154.65±0.45o, mean Sphenoid angle was 121.15±0.39o, mean Welcher basal angle was 130.02±0.28o and mean craniocervical tilt angle was 123.94±0.44o. While the mean values of ADI, Clivus canal angle and Welcher basal angle of women were significantly higher than men, the mean values of PADI, McGregor line, Chamberlain line, McRae line, Basion axial interval and Craniocervical tilt angle of men were significantly higher than women. Sphenoid angle and Bazion dental parameters were not significantly different between genders. Conclusion: When the literature is examined, the differences between these measurements are striking, so we think that our results will contribute to filling the gap in this area by obtaining data from different societies.