Sıçanlarda cisplatinle indüklenen testiküler hasara karşı chrysinin etkisi
The effect of chrysin on testicular injury induced by cisplatin in rats
  1. Tez No: 917538
  2. Yazar: ATINÇ KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ŞAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sisplatin, etkili bir kemoterapötik ajan olmasına rağmen, özellikle nefrotoksisite ve testis hasarına sebep olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Günümüzde kemoterapötiklerin kullanımı sırasında oluşan doku hasarını azaltmak için en yaygın tedavi yöntemi antioksidan maddelerin kullanımıdır. Krisin, yapısındaki hidroksil grupları aracılığıyla serbest radikaller üzerinde eliminasyon etkisine sahiptir ve yüksek antioksidan özelliği göstermektedir. Çalışmamızda sisplatin ile indüklenen testiküler hasara karşı Krisinin etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 40 adet erkek sıçan kullanıldı. Grup 1 (Kontrol grubu): Herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2 Mısır yağı (Çözücü): 7 günlük deney süresi boyunca her gün 1 ml dozunda mısır yağı oral olarak uygulandı. Grup 3 (Sisplatin): Deneyin ilk günü 7 mg/kg sisplatin tek doz intraperitoneal olarak uygulandı. Grup 4 (Krisin): Mısır yağı içinde çözülmüş 50 mg/kg Krisin toplamda 9 gün boyunca oral olarak uygulandı. Grup 5 (Sisplatin + Krisin): Deneyin ilk günü 7 mg/kg sisplatin uygulandı ve deneyden 2 gün önce başlamak üzere 50 mg/kg dozunda Krisin toplamda 9 gün oral olarak uygulandı. Sakrifikasyon sonrası elde edilen testis dokuları; %10'luk formaldehit içinde fikse edildikten sonra doku takibine geçildi. Histopatolojik inceleme için H&E boyama yapılarak, testiküler değerlendirmede Johnsen skorlaması kullanıldı. Apoptozun değerlendirilmesi amacıyla immünohistokimyasal yöntemlerden faydalanılarak Kaspaz-3 primere dayalı bir boyama gerçekleştirildi. Elde edilen semen örneklerine motilite analizi uygulandı. Ayrıca biyokimyasal olarak; serum örneklerine tiyol-disülfit homeostazisinin parametre düzeyleri ölçüldü. Tüm sonuçlar semikantitatif olarak değerlendirildi. Sonuç olarak bu çalışma ile Sisplatin'in testis dokusunda oluşturduğu hasarın üzerinde Krisin antioksidanının olumlu yönde etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although cisplatin is an effective chemotherapeutic agent, its use is limited, especially because it causes nephrotoxicity and testicular damage. Today, the most common treatment method to reduce tissue damage caused by the use of chemotherapeutics is the use of antioxidant substances. Chrysin has an elimination effect on free radicals through the hydroxyl groups in its structure and shows high antioxidant properties. Our study aims to investigate the effect of chrysin against cisplatin-induced testicular damage. In our study, 40 male rats were used. Group 1 (Control group): No treatment was applied. Group 2 Corn oil (Solvent): Corn oil was administered orally at a dose of 1 ml every day for a 7-day experimental period. Group 3 (Cisplatin): On the first day of the experiment, a single dose of 7 mg/kg cisplatin was administered intraperitoneally. Group 4 (Chrysin): 50 mg/kg Chrysin dissolved in corn oil will be administered orally for a total of 9 days. Group 5 (Cisplatin + Chrysin): 7 mg/kg cisplatin was administered on the first day of the experiment and 50 mg/kg Chrysin was administered orally for a total of 9 days, starting 2 days before the experiment. The testicular tissues obtained after sacrification were fixed in 10% formaldehyde and tissue follow-up was performed. H&E staining was used for histopathologic examination and Johnsen scoring was used for testicular evaluation. In order to evaluate apoptosis, a staining based on Caspase-3 primer was performed using immunohistochemical methods.Motility analysis was performed on the semen samples obtained. In addition, biochemical parameters of thiol-disulfide homeostasis were measured in serum samples. All results were evaluated semiquantitatively. As a result, this study observed the positive effects of Chrysin antioxidant on the damage caused by Cisplatin in the testicular tissue.