İnmemiş testis vakalarında serum trimetilamin-N-oksit düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum trimethylamine-N-oxide levels in undescended testis cases
- Tez No: 917548
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, inmemiş testis hastalarında serum trimetilamin N-oksit (TMAO), serum insan koryonik gonadotropini (hCG) ve insülin benzeri-3 faktör (INSL3) düzeyleri incelenmiştir. Serum TMAO düzeyleri LC-MS/MS yöntemi ile ölçülürken, serum hCG ve INSL3 düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. İnmemiş testis hastalarında, kontrol grubuna kıyasla serum INSL3 düzeylerinin belirgin şekilde düşük olduğu gözlemlenmiştir (p=0,025). INSL3, testisin inişinde önemli rol oynayan ve Leydig hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Düşük INSL3 seviyeleri, Leydig hücre fonksiyonunun bozulduğunu veya gelişimsel bir aksaklık olduğunu gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, serum trimethylamine N-oxide (TMAO), human chorionic gonadotropin (hCG), and insulin-like 3 factor (INSL3) levels were investigated in patients with undescended testes. Serum TMAO levels were measured using LC-MS/MS, while serum hCG and INSL3 levels were determined using the ELISA method. It was observed that serum INSL3 levels were significantly lower in patients with undescended testes compared to the control group (p=0,025). INSL3 is a hormone secreted by Leydig cells, playing a crucial role in testicular descent. The reduced INSL3 levels may indicate impaired Leydig cell function or a developmental defect.