Sistemik lupus eritematozusta saç kalınlığı
Hair diameter in systemic lupus erytematosus
- Tez No: 91757
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
Sistemik Lupus Eritematozusta Sac Kalınlığı Özet Giriş: Sistemik Lupus Eritematozus 1u (SLE) hastaların saçlarının seyreldiği, inceldiği, kolayca kopartabildiği ve krsa kaldığı uzun zamandan beri bilinmektedir. Ancak şimdiye kadar bu konu hakkında niceliksel bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada sistemik lupus eritematozuslu hastaların saç kalınlığının ölçülerek hasta ve sağlıklı popülasyonla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya 57 sistemik lupus eritematozuslu (ortalama yaş: 32,3 ±8), 77 romatoid artritli (ortalama yaş : 50,5+12) ve 75 sağlıklı kadın (ortalama yaş: 27,6± 6) katıldı. SLE ve RA'lı hastaların tümü ACR'ın tanı kriterlerini dolduruyorlardı ancak hastalık aktivitesi değerlendirilmedi. Çalışmaya katılan her kadından 5'er saç teli kopartıldı, lamlara yerleştirildi. Lamlar kişiye özel olarak kodlandı. Saçların sahiplerini bilmeyen diğer iki araştırmacı ışık mikroskobu altında mikrometre kullanarak saç kalınlıklarını ölçtü. Her kişi için ölçülen 5 değerin ortalaması alındı.. Gruplar arası ilişki one way (ANOVA) varyans analiz testi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Her iki araştırmacı da sistemik lupus eritematozuslu ve romatoid artritli hastaların saç kalınlığını sağlıklılarla göre daha ince buldu. (P= 0,0001) SLE'li ve RA'li hastaların saç kalınlığı arasında fark saptanmadı.. 19
Özet (Çeviri)
Hair Diameter in Systemic Lupus Erythematosus Abstract Background: It is widely appreciated that patients with systemic lupus erythematosus (SLE) gets thinner and shorter hair. However little work has been done to quantitate this. Objective: To Asses hair thickness of SLE patients. Methods: 57 female patients with SLE (age: 32,3 ±8) and 77 female patients with RA (age: 50,5+12) were studied along with 75 healthy women (age: 27,6± 6). All patients with SLE and RA fulfilled prospective ACR criteria for disease classification. Disease activity was not assessed. 5 strands of hair were taken from each subset and mounted on glass slides. Two independent observers blind to the sources of the hair, measured the hair strands under a light microscope, using a micrometer. Finally, the average hair thickness between each of the three groups was calculated. Results: The hair in both SLE and RA patients was found to be thinner than that of healthy women by both observers. (P= 0,0001) However, there was no significant difference in hair thickness between SLE and RA. 20