Türk sigorta sektörünün dünya sigorta piyasasındaki yeri
The place of the Turkish insurance sector in the world insurance market
- Tez No: 917574
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez çalışması, Türk sigorta sektörünün dünya sigorta piyasasındaki yerini analiz ederek, sektörün mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri ile küresel rekabet gücünü artırmaya yönelik öneriler sunmaktadır. Çalışmanın kapsamı, hem dünya çapındaki sigorta sektörü dinamiklerini hem de Türkiye özelinide kapsayarak, penetrasyon oranları, pazar büyüklüğü, piyasa payları ve sektör yoğunlaşması gibi temel metrikler üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca dijitalleşme, inovasyon ve sürdürülebilirlik gibi modern sigortacılık trendlerinin Türkiye'deki gelişimi ve özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma, Türk sigorta sektörünün Dünya sigorta piyasasıyla karşılaştırmalı olarak gelişmesini ve büyüme potansiyelini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sigorta sektörünün, ekonomik olarak büyüyüklüğü ve ekonomiye sunacağı katkılar ele alınarak, sektörel büyümenin önemi ve gerekliliği ele alınmıştır. Araştırmanın önemi, Türkiye'nin ekonomik büyüklüğü ile sigorta sektörü arasındaki uyumsuzluk analiz edilerek, dünya sigorta sektöründe rekabet gücünü artıracak adımların belirlenmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu Çalışmada, literatür taraması, sektörel veri analizi ve karşılaştırmalı yöntemler kullanılmıştır. Herfindahl-Hirschman Endeksi (HHI) gibi yoğunlaşma ölçütleri, penetrasyon oranları ve pazar büyüklüğü analizleri gibi teknikler uygulanmıştır. Veriler, Türk Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB), OECD, Swiss Re ve Allianz SE gibi kaynaklardan derlenmiştir. Ayrıca, grafik ve tablolarla desteklenen kapsamlı bir veri analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, Türkiye'nin sigorta sektörünün penetrasyon oranlarının ve kişi başına düşen sigorta harcamalarının dünya ortalamalarının altında kaldığını; ancak sağlık ve hayat sigortalarına olan talebin artması ve dijitalleşme süreçlerine adaptasyonun sektörün büyüme potansiyelini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, küresel ekonomik belirsizliklerin ve enflasyonun sektörel büyüme üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Türk sigorta sektörünün dünya sigorta piyasasındaki yerini iyileştirmek için, regülasyonların güçlendirilmesi, dijitalleşme süreçlerinin hızlandırılması, sigorta bilincinin artırılması ve yeni ürün geliştirme stratejilerinin uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, sektörel büyüme hedefleri için ulusal ve uluslararası iş birliklerinin artırılması, eğitim programlarının desteklenmesi ve sürdürülebilir sigortacılık anlayışının benimsenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the current status of the Turkish insurance sector among world insurers, and offers suggestions to increase global competitiveness with strong and weak changes. The scope of the study covers both the dynamics of the insurance sector worldwide and Turkey in particular, and an evaluation has been made on basic metrics such as penetration rates, market size, market shares and sector concentration. In addition, the development and characteristics of modern insurance trends such as digitalization, innovation and sustainability in Turkey have been examined. This study was conducted to reveal the comparative development and growth potential of the Turkish insurance sector with the world insurance market. The economic size of the insurance sector and its contributions to the economy have been addressed, and the importance and necessity of sectoral growth have been addressed. The importance of the research is to analyze the inconsistency between Turkey's economic size and the insurance sector, and to contribute to the determination of steps that will increase competitiveness in the world insurance sector. In this study, literature review, sectoral data analysis and comparative methods have been used. Techniques such as concentration measures such as the Herfindahl-Hirschman Index (HHI), penetration rates and market size analyses were applied. The data was compiled from sources such as the Association of Turkish Insurance and Reinsurance Companies (TSB), OECD, Swiss Re and Allianz SE. In addition, a comprehensive data analysis supported by graphs and tables was conducted. The findings of the research show that the penetration rates and per capita insurance expenditures of Turkey's insurance sector remain below world averages; however, the increase in demand for health and life insurance and adaptation to digitalization processes have increased the growth potential of the sector. In addition, it was determined that global economic uncertainties and inflation have negative effects on sectoral growth. As a result, it was concluded that in order to improve the position of the Turkish insurance sector in the global insurance market, regulations should be strengthened, digitalization processes should be accelerated, insurance awareness should be increased and new product development strategies should be implemented. In this context, it was suggested that national and international collaborations should be increased for sectoral growth targets, training programs should be supported and a sustainable insurance approach should be adopted.