Finansal gelişme ve gelir eşitsizliği ilişkisi: Bir panel veri analizi
The relationship between financial development and income inequality: A panel data analysis
- Tez No: 917576
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkelerin temel problemlerinden birisi gelir eşitsizliğidir. Gelir eşitsizliğini azaltmak ve en nihayetinde gelir dağılımında adaleti sağlamak politika yapıcıların temel görevlerinden birisidir. Ekonomilerdeki öneminin artmasıyla birlikte, finansal sistemlerin nitelik, nicelik ve etkinliğindeki artışlar anlamına gelen finansal gelişme araştırılmaya değer hale gelmiştir. Bu araştırma alanlarından biri olarak finansal gelişme ve gelir eşitsizliği ilişkisi 1990'lı yıllarda teorik ve ampirik olarak araştırılmaya başlanmış, söz konusu araştırmalar günümüzde de devam etmektedir. Bu çalışmada finansal gelişme ve gelir eşitsizliği ilişkisi, G-20 ülkeleri kapsamında 2000-2020 dönemine ait veriler kullanılarak panel veri analizi yöntemiyle ampirik olarak incelenmiştir. Gelir eşitsizliğini temsilen Gini katsayısı seçilmiştir. Finansal gelişme değişkenleri, bankacılık sektörü değişkenleri ve sermaye piyasası göstergeleri olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Bankacılık sektörü göstergeleri olarak özel sektör kredileri, M2 para arzı ve banka mevduatı kullanılırken, sermaye piyasası göstergeleri olarak da piyasa büyüklüğü, volatilite ve reel faiz oranı tercih edilmiştir. Çalışmada, gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler ayrı ayrı panel veri ve nedensellik analizleri ile incelenmiştir. Panel veri analizi sonuçlarına göre, finansal gelişme endeksi ile gelir eşitsizliği arasında tüm ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler örneklemlerinde ters U biçiminde bir ilişkinin varlığı tespit edilirken, gelişmiş ülkeler örneklemi için, negatif doğrusal bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bankacılık sektörü değişkenleri (para arzı, özel sektör kredileri ve banka mevduatı) ile gelir eşitsizliği arasında tüm ülkeler örneklemi ve gelişmekte olan ülkeler örneklemi için gerçekleştirilen analizler sonucunda doğrusal olmayan U biçiminde bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Gelişmiş ülkeler örneklemi için bankacılık sektörü değişkenleri ile gelir eşitsizliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Tüm ülkeler örneklemi için volatilite ve piyasa değeri değişkenleri ile gelir eşitsizliği arasında ters U şeklinde bir ilişkinin vardır. Reel faiz oranı ile gelir eşitsizliği arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Gelişmiş ülkeler örneklemi için ise volatilite ve piyasa değeri değişenleri ile gelir eşitsizliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemezken, reel faiz oranı ile gelir eşitsizliği arasında ters U şeklinde bir bağlantı olduğu görülmüştür. Gelişmekte olan ülkeler örneklemi için volatilite ile gelir eşitsizliği arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Reel faiz oranı ile gelir eşitsizliği arasında U şeklinde ve piyasa değeri ile gelir eşitsizliği arasında ise ters U şeklinde bağlantılar bulunmuştur. Nedensellik analizi sonuçlarına göre ise tüm ülkeler örneklemi için gelir eşitsizliği ile finansal gelişme endeksi, özel sektör krediler, banka mevduatları ve volatilite arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Para arzından ve piyasa büyüklüğü değişkeninden gelir eşitsizliğine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi varken reel faiz oranı ile herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunmamaktadır. Gelişmiş ülke örnekleminde reel faiz oranından gelir eşitsizliğine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi mevcut iken diğer tüm değişkenler ile gelir eşitsizliği arasında nedensel bir ilişki tespit edilememiştir. Gelişmekte olan ülkeler örnekleminde gelir eşitsizliği ile para arzı, özel sektör kredileri ve reel faiz oranı arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Banka mevduatları ve piyasa büyüklüğü ile gelir eşitsizliğine doğru tek yönlü nedensel bir ilişki vardır. Bunun yanında gelir eşitsizliği ile volatilite arasında nedensel bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental problems of countries is income inequality. Reducing income inequality and ultimately ensuring justice in income distribution is one of the fundamental tasks of policy makers. With its increasing importance in economies, financial development, which means increases in the quality, quantity and efficiency of financial systems, has become worth investigating. As one of these research areas, the relationship between financial development and income inequality began to be investigated theoretically and empirically in the 1990s, and these studies continue today. In this study, the relationship between financial development and income inequality was empirically examined using panel data analysis method using data from the period 2000-2020 within the scope of G-20 countries. Gini coefficient was chosen to represent income inequality. Financial development variables were divided into two parts: banking sector variables and capital market indicators. While private sector loans, M2 money supply and bank deposits were used as banking sector indicators, market size, volatility and real interest rate were preferred as capital market indicators. In the study, developed and developing countries were examined separately with panel data and causality analysis. According to the panel data analysis results, an inverted U-shaped relationship was found between the financial development index and income inequality in all countries and developing country samples, while a negative linear relationship was found for the developed country sample. As a result of the analyses conducted for the banking sector variables (money supply, private sector loans and bank deposits) and income inequality in all countries and developing country samples, a non-linear U-shaped relationship was found. No significant relationship was found between the banking sector variables and income inequality for the developed country sample. There was an inverted U-shaped relationship between the volatility and market value variables and income inequality for the all country sample. It was found that there was no significant relationship between the real interest rate and income inequality. While no significant relationship was found between the volatility and market value variables and income inequality for the developed country sample, there was an inverted U-shaped relationship between the real interest rate and income inequality. There was no significant relationship between volatility and income inequality for the developing country sample. A U-shaped relationship is found between real interest rates and income inequality, and an inverted U-shaped relationship is found between market value and income inequality. According to the results of causality analysis, there is a bidirectional causality relationship between income inequality and financial development index, private sector loans, bank deposits and volatility for all countries. While there is a one-way causality relationship from money supply and market size variable to income inequality, there is no causality relationship with real interest rate. While there is a one-way causality relationship from real interest rate to income inequality in the developed country sample, no causal relationship was detected between all other variables and income inequality. There is a bidirectional causality relationship between income inequality and money supply, private sector loans and real interest rate in the developing country sample. There is a one-way causal relationship from bank deposits and market size to income inequality. In addition, no causal relationship was detected between income inequality and volatility.