Yapay zekâ destekli dijital matematik hikâyeleriyle matematik öğretimi: İlkokul dördüncü sınıf öğrencileriyle bir karma yöntem araştırması
Teaching mathematics with artificial intelligence-supported digital math stories: A mixed method study with fourth grade elementary school students
  1. Tez No: 917584
  2. Yazar: HATİCE AĞAÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ CAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekanın eğitime entegre edilmeye çalışılması ölçme, değerlendirme, materyal hazırlama gibi alanlarda eğitimcilerin işini kolaylaştırmıştır. Yapay zeka desteğiyle hikâyeler yazmak, öğretmenlere ekonomiklik sağlamakla birlikte; öğretmenler öğrencilerin hayal güçlerini, bireysel farklılıklarını, yaşantılarını içine alan hikâyeler oluşturabileceklerdir. Yapay zeka ile oluşturdukları hikayelere öğrencilerin yaşadıkları çevreyi esas alarak yine yapay zeka araçları ile hikayeye uygun görsel hazırlayabilmektedir. Bu araştırmanın amacı ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin matematik öğretimi geometri öğrenme alanında yapay zeka destekli dijital hikayeleri kullanımının öğrencilerin kavram öğrenmelerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel çalışmaların birlikte yürütülerek çalışmanın daha güçlü sonuçlar verilmesi istendiğinden karma desen tercih edilmiştir. Tek bir grup üzerinde yürütülen araştırmada dijital hikâyelerin gruba etkisi inceleneceğinden tek gruplu ön test - son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı tarafından yapay zekâ desteği ile matematik öğretim programı ilkokul 4. sınıf geometri öğrenme alanında yer alan kazanımlar içindeki; kavramlar ve terimler odağında 8 adet yapay zeka destekli dijital matematik hikâyeleri oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kavram Bilgi Düzeyi Belirleme Formu”,“Yan Yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu”,“Öğretmen Günlükleri”,“Matematik Kaygı Ölçeği”ve“Dijital Hikâyeler için Dereceli Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmanın katılımcılarını Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde bulunan devlet okulunda öğrenim gören 25 adet dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde, uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Uygun örneklem araştırmacının kolay ulaşabildiği bir örneklem yöntemidir. Çalışmanın uygulanmasının doğruluğu ve kontrol edilebilirliğinin yüksek ve kolay olması nedeniyle uygun örnekleme kullanılır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 programı aracılığı ile bağımlı grup t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara bakıldığında uygulama sonrasında kaygı durumunda anlamlı düzeyde azalma, bilgi düzeyinde artış bulunmuştur. Öğretmen ve öğrenciler yapay zeka destekli hikayelerin öğrencilerin derse karşı olumlu geri dönütler vermiştir. Dersleri daha ilgi çekici hale getirdiği konusunda ortak görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The integration of artificial intelligence into education has facilitated the work of educators in areas such as measurement, evaluation and material preparation. Writing stories with the support of artificial intelligence provides teachers with economic benefits; teachers will be able to create stories that include students' imagination, individual differences and experiences. Based on the environment in which students live in the stories they create with artificial intelligence, they can also prepare visuals suitable for the story with artificial intelligence tools. The aim of this study is to examine the effect of using artificial intelligence-supported digital stories on students' concept learning in the field of geometry learning in mathematics teaching of 4th grade primary school students. In the study, a mixed design was preferred since quantitative and qualitative studies were conducted together to provide stronger results. Since the effect of digital stories on the group will be examined in the research conducted on a single group, a one-group pretest-posttest weak experimental design was used. In this context, 8 artificial intelligence-supported digital mathematics stories were created by the researcher with the support of artificial intelligence in the focus of concepts and terms within the acquisitions in the 4th grade geometry learning area of the mathematics curriculum.“Concept Knowledge Level Determination Form”, 'Structured Student Interview Form', 'Teacher Diaries', 'Mathematics Anxiety Scale' and 'Graded Rating Scale for Digital Stories' were used as data collection tools. The participants of this study consisted of 25 fourth grade students studying at a public school in Şehitkâmil district of Gaziantep province. Convenient sampling method was used to determine the sample. Convenient sampling is a sampling method that the researcher can easily reach. Convenient sampling is used because the accuracy and controllability of the implementation of the study is high and easy. The data obtained from the research were analyzed using dependent group t-test through SPSS 25.0 program. When the findings obtained as a result of the research are examined, it was found that there was a significant decrease in anxiety and an increase in knowledge level after the application. Teachers and students gave positive feedbacks about the artificial intelligence supported stories. They expressed a common opinion that it made the lessons more interesting.