A surrealist quest for artistic individuality: A critical study of the works of Mina Loy, Leonora Carrington, and Ithell Colquhoun
Sanatsal özgünlük peşinde sürrealist bir arayış: Mina Loy, Leonora Carrington ve Ithell Colquhoun'un eserlerinin eleştirel incelemesi
  1. Tez No: 917593
  2. Yazar: FAHRİYE SELVİ DANACI GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Sürrealizm, esas amacı insan düşüncesinin açığa vurulmamış derinliklerini ortaya çıkarmak ve hayal gücünün dünyası ile dış gerçekliği, olağanüstü ile sıradanı ve mantıksız olan ile mantıklı olanı başlıca sanat ve edebiyat alanında yan yana getirerek zihnin gerçekliğini keşfetmek olan bir yirminci yüzyıl avangart akımıdır. Her ne kadar akım özünde kıta Avrupası'nda gelişmiş olsa da Avrupa sanat çevrelerinde ve ortaklaşa organize edilen sergilerdeki etkileşimler yoluyla İngiltere'de de yankı bularak birçok İngiliz sanatçıyı Sürrealizmle ilgilenmeye ve kendilerine özgü katkılarıyla akımı geliştirmeye teşvik etmiştir. Bu girişimler çoğunlukla görsel sanatlar ve şiir alanlarına yoğunlaşsa da sürrealist vizyonlarını roman alanında sergilemeye cesaret eden sanatçılar ve yazarlar da olmuştur. Fakat bu yazarlar öncü grupların belirlediği formülleri benimseyip sanatsal seslerini akımın tanımlanmış gündemiyle sınırlı tutmamış, aksine, sürrealist ilkeleri kendi sanatsal amaçları doğrultusunda dönüştürmüş, sürrealist faaliyet konusuna yeni bakış açıları getirmiş ve sürrealist anlayışa dair özgün yorumlamalarını yansıtan benzersiz sürrealizmler geliştirmişlerdir. Mina Loy, Leonora Carrington ve Ithell Colquhoun, sanatsal özerklik ve özgünlük konusundaki tavizsiz ısrarlarıyla sürrealist romanın gelişiminde ve Sürrealizmin genel gidişatında önemli bir rol oynayan bu yazarların arasındadır. Bu tutumla paralel olarak fiziksel, zihinsel ve/veya ruhsal arayış yoluyla kendini gerçekleştirme sürecini inceleme uğraşı eserlerinin merkezinde yer alır. Bu doğrultuda bu tez Mina Loy, Leonora Carrington ve Ithell Colquhoun'un romanlarını analiz ederek bu yazarların kendini keşfetme ve bireysel bütünlük yolunda sürrealist arayışı romanlarında nasıl resmettiklerini ve böylece sanatsal ilhamlarının, hayal güçlerinin ve olağanüstü olanın dünyasının potansiyellerini keşfederek nasıl kendi sürrealist vizyonlarını geliştirdiklerini tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Surrealism was a twentieth-century avant-garde movement whose principal purpose was to reveal the undisclosed depths of human thought and to explore the reality of the mind by juxtaposing the realm of imagination with the outer reality, the marvellous with the ordinary, and the irrational with the rational primarily within the scope of art and literature. Although the movement flourished essentially in continental Europe, its reverberations in England via the interactions in the European art scene and co-organised exhibitions encouraged many English artists to engage in Surrealism and aggrandise the movement with their unique contributions. Even though these endeavours were mostly concentrated on visual arts and poetry, there were also several artists and writers who ventured to portray their surrealist vision within the realm of fiction. However, they did not adopt the set formulas of the pioneering groups or limit their artistic voice to the defined agenda of the movement; rather, they transformed the surrealist tenets for their own artistic ends, brought fresh perspectives with respect to the surrealist activity, and promoted their unique surrealisms that project their distinctive interpretations of the surrealist conception. Mina Loy, Leonora Carrington, and Ithell Colquhoun are among these writers whose uncompromising claims of artistic autonomy and individuality played an essential role in the development of the surrealist novel and the general trajectory of Surrealism. In parallel with this attitude, the pursuit of investigating the process of self-realisation through a physical, mental, and/or spiritual quest lies at the heart of their works. Correspondingly, this dissertation aims to analyse the fictional works of Mina Loy, Leonora Carrington, and Ithell Colquhoun to discuss how these writers portray in their novels the surrealist quest for self-discovery and individual wholeness, and thus develop their own surrealist visions by exploring the potentials of their artistic inspirations, imaginations, and the realm of the marvellous.