Avangart fotoğraf ve avangrat fotoğrafın tipografiyle etkileşimi
Interaction of avangart photo and avangart photo with typography
  1. Tez No: 631736
  2. Yazar: AZİZ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. ERGÜN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı; fotoğrafın bir sanat disiplini hâline gelme sürecini ve bu süreçte grafik tasarım çalışmalarında nasıl yer edindiğini göstermektir. Avangart akımlar iki dünya savaşı arasında ABD, Avrupa ve Sovyetler Birliği'nde ortaya çıkmış, yenilikçi vizyonuyla sanat ortamlarını etkileyerek güç kazanmıştır. Geçmişin gelenekçi sanatlarına bir tepki olarak, dönemin kaotik ortamında gelişmiş, sanata yeni bir kimlik oluşturmaya çalışmıştır. Bu kısa dönemde çok sayıda deneysel çalışmalar üretilmiştir.Avangart akımların başlama süreciyle fotoğrafın bir sanat disiplini hâline gelmesi aynı dönemde olmuştur. Öncesinde fotoğraf geliştirilmiş, teknik açıdan yeterlilik elde etmiş ve sonrasında sanatın içerisine eklenmeye çalışılmış, fakat yeni sanatsal araçlardaki arayış sayesinde fotoğraf resime eklenti olmaktan çıkarak, ayrı bir disiplin hâline gelebilmiştir. Bu değişim fotoğrafta deneyselliği sanatsal bir düzleme taşıyarak farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Sanattaki bu arayışlar, ilk fotoğraftan avangart sanatlara yaklaşık doksan yıl geçmişine rağmen, fotoğrafın çok hızlı gelişmesini sağlamıştır. Fotoğrafın bir etki alanı da ticari üretimler olmuş, gelişen endüstri ve toplumların ekonomik gelişme arzuları nedeniyle fotoğrafın ticari yönü de önem kazanmıştır. Görsel bir dil olan fotoğraf, tipografiyle birleşerek daha güçlü bir dil yapısına ulaşmıştır. Avangart sanatçıların yenilikçi sanat anlayışlarıyla bu iki enstrüman birleştirilerek, yeni bir görsel dil arayışına girilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde; fotoğrafik görüntüye dair görsel arayışlar anlatılmıştır. İkinci bölümde; fotoğrafın keşfiyle, fotoğraftaki arayışlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise fotoğrafın bir kimlik oluşturduğu, avangart akımlar (staight fotoğraf, fütürizm, neue scheilkent, konstrüktivizm, Dadaizm ve sürrealizm) ele alınmış ve her akım içerisinde fotoğrafla tipografinin etkileşimine değinilmiştir. Böylelikle fotoğrafın grafik sanatlarda edindiği yer gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; it is to show the process of being photography as an art discipline and how it has taken part in graphic design studies in this process. Avant-garde currents emerged in the United States, Europe and the Soviet Union between the two world wars and gained strength by affecting art environments with their innovative vision. As a reaction to the traditionalist arts of the past, he tried to create a new identity to art, developed in the chaotic environment of the period. Numerous experimental studies have been produced in this short period.The process of starting avant-garde currents and the became an art discipline of photography during the same period. Before that, photography was developed, technically qualified and then tried to be added to art, but thanks to the search for new artistic tools, photography ceased to be an add-on to painting and became a separate discipline. This change brought experimentalism to an artistic plane in photography, revealing differences. These quests in art have made photography develop very quickly, despite its history of nearly nine decades from the first photograph to avant-garde arts. One of the domains of photography has been commercial productions, and the commercial aspect of the photograph has gained importance due to the desires of developing industries and societies for economic development. Photography, which is a visual language, combined with typography, has reached a stronger language structure. These two instruments were combined with innovative art understandings of avant-garde artists to seek a new visual language.In the first part of this study; visual searches for photographic image are explained. In the second part; with the discovery of photography, the searches in the photo are mentioned. In the third part, avant-garde currents (staight photography, futurism, neue scheilkent, constructivism, Dadaism and surrealism) in which photography constitutes an identity are discussed and the interaction of photography and typography is discussed in each current. Thus, it was tried to show the place where the photograph acquired in graphic arts.