Gertrude Bell'in seyahat ağları: Bir tarihsel ağ anlatısı
Gertrude Bell's travel networks: A historical network narrative
- Tez No: 917601
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tez, Gertrude Bell'in seyahatleri sırasında kurduğu sosyal ilişkileri dijital araçlarla analiz ederek görselleştirmeyi ve bu verilerden hareketle bir Tarihsel Ağ Anlatısı inşa etmeyi amaçlamaktadır. Irak'ın modern siyasi yapısının şekillenmesinde etkin bir rol üstlenen Bell, bölgedeki kapsamlı seyahatleri nedeniyle sıklıkla İngiliz istihbaratının bir ajanı olarak tasvir edilmiştir. Arşiv kayıtlarının geniş ve karmaşık yapısı, kapsamlı analizler için zorluk yaratmakta, spekülatif yorumlara alan açmaktadır. Ancak bu arşivler dijital tarih araştırmaları için paha biçilmez fırsatlar sunmaktadır. Ağ analizi, coğrafi bilgi sistemleri ve tarihsel anlatıyı bütünleştiren multidisipliner bir yaklaşım benimseyen bu çalışma, onun sosyal ilişkilerini ve seyahat ağlarını yeniden yapılandırmaktadır. Bulgular, Bell'in seyahatlerinde belirgin bir evrim olduğunu, aile tatilleri ve boş zaman turlarından bilimsel araştırma, sosyal gözlem ve entelektüel keşifleri kapsayan çok yönlü çabalara geçiş yaptığını ortaya koymaktadır. Genel olarak İkinci Meşrutiyet dönemi reformlarını desteklemiş, Osmanlı bürokratları ve entelektüelleriyle güçlü ilişkiler geliştirmiştir. Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarındaki istikrarsızlık ve yakın çevresindeki bürokratların trajik ölümleri, onun Osmanlı yönetimiyle olan duygusal bağlarını zedelemiştir. Bu anlatı, Gertrude Bell'e ilişkin yaygın algılardan önemli ölçüde farklılaşmakta dolayısıyla tarihi figürlerin sosyal ağlarını ve kültürel etkileşimlerini keşfetmek için yenilikçi bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze and visualize the social relationships established by Gertrude Bell during her travels using digital tools, with the objective of constructing a Historical Network Narrative based on this data. Bell, who played an influential role in shaping Iraq's modern political structure, has frequently been depicted as an agent of British intelligence due to her extensive travels in the region. The extensive and complex nature of her archival records presents a challenge for comprehensive analysis, allowing for the possibility of speculative interpretations. Nevertheless, these archives present a wealth of opportunities for digital history research. This study employs a multidisciplinary approach integrating network analysis, geographical information systems and historical narrative to reconstruct her social relationships and travel networks. The findings reveal a marked evolution in Bell's travels, transitioning from family vacations and leisure tours to multifaceted efforts encompassing scientific research, social observation, and intellectual exploration. She generally supported the reforms of the Second Constitutional Era and developed strong relationships with Ottoman bureaucrats and intellectuals. However, the instability of the final years of the Ottoman Empire and the tragic deaths of bureaucrats in her close circle weakened her emotional ties with the Ottoman administration. This narrative diverges significantly from common perceptions of Gertrude Bell and offers an innovative framework for exploring the social networks and cultural interactions of other historical figures.