Kronik hemodiyaliz hastalarında kronik hepatitis C infeksiyonunun interferon alfa ile tedavi sonuçları
- Tez No: 91762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. YILMAZ SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Nefroloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Nephrology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ortalaması ile HCV-RNA'sı negatifleşen hastaların yaş ortalaması karşılaştırıldığında anlamlı fark yoktu (z = -3.23; p = 0.20). 10-On iki aylık tedavi sonunda HCV-RNA'sı pozitif olan 8 hasta ile HCV-RNA'sı negatif olan 11 hastanın VKI (z = -1.12; p = 0.27), KtA/ (z = -0.92; p = 0.39) ve albumin (z = -1.20; p = 0.23) değerleri arasında fark yoktu. 11-Tedavinin sonlanmasından sonra; 13 hastada (%59) serum ALT düzeyleri normal (5-40 u/ml) sınırlarda idi. 12-Tedavinin sonlandırılmasında 6 ay sonra 11 hastada (%50) HCV- RNA negatifliği devam ediyordu. 12 hastanın (%54.5) serum ALT seviyeleri normal sınırlarda idi. 13-Tedavi öncesi serum ALT (ort: 177.8 ± 115.5) seviyesi ile 6 aylık takip sonrası serum ALT seviyesi (ort: 44.8 ± 49.9) karşılaştırıldığında aradaki fark anlamlı idi (z = -3.4; p = 0.001). 14-Altı aylık takip sonrası HCV-RNA'sı negatif 11 hastanın 5'i erkek, 6'sı kadındı. Cinsiyet açısından HCV-RNA negatifleşmesi farklı değildi (x2 = 0.727; p = 0.30). Sonuç olarak; kronik HCV infeksiyonlu 22 hemodiyaliz hastasının 12 ay interferon-a-2b ile tedavisi %73 hastada erken cevap oluştururken, tedavi sonunda virolojik cevap %50, biyokimyasal cevap %59, uzun süreli virolojik cevap %50, biyokimyasal cevap ise %54.5 olarak bulundu. 40ÖZET Diyaliz hastalarında anti-HCV pozitiflik prevelansı sağlıklı toplumdan daha yüksektir. Suudi Arabistan'da HD üniteleri arasında anti-HCV pozitiflik prevalansı %15.4-%94.7, Türkiye'de %48'dir. Diyaliz hastalarında Hepatitis C'nin kronikleşmesi %95'dir. Tedavide önerilen ilaç ise interferondur. Non- üremik hastaların interferon ile kısa süreli tedavilerine göre uzun süreli tedavilerinde tedaviye cevap oranları yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemodiyaliz ünitesinde diyalize giren, biyokimyasal, serolojik ve klinik olarak kronik Hepatitis C tanısı konan 22 hastaya 12 ay süreyle 3MU haftada 3 defa interferon a-2b tedavisi verildi. Tedavinin 3. Ayında 22 hastanın 16'sında (%72.7) HCV-RNA negatifleşti. Tedavi öncesiyle karşılaştırıldığında HCV-RNA'nın negatifleşmesi istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.001). HCV-RNA'nın negatifleşdiği hastalarla tedaviye cevap vermeyenlerin cinsiyet yönünden farkı yoktu (p=0.317). Tedavinin 2. Ayında 1 erkek hastada, tedavinin 4. Ayında ise 1 kadın hastada ciddi yan etki görüldü. 3. Ayda HCV-RNA'sı negatif olan 1 hasta ise tedavinin 4. ayında eksitus oldu. Toplam 15 hasta 12 aylık interferon tedavisini tamamladı. Tedavinin sonunda 1 1 hastada (%50) HCV-RNA negatif, yani virolojik cevap pozitif tespit edildi. Relaps oranı ise %26.6 idi. Tedavi öncesiyle karşılaştırıldığında HCV- RNA'nın negatifleşmesi istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0. 000009). Tedaviyi tamamlayan 15 hastanın serum ALT seviyesi tedavi öncesiyle karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşmüştü (z=3.4; p=0.001). Tedavi sonunda biyokimyasal cevap % 59 idi. Tedavinin sonlandırılmasından 6 ay sonra 11 hastada (% 50) HCV- RNA negatifliği devam ediyordu. Yani uzun süreli virolojik cevap %50 idi. Uzun süreli biyokimyasal cevap ise %54.5 idi. Sonuç olarak; kronik HCV infeksiyonu bulunan hemodiyaliz hastalarının interferon ct-2b ile 12 ay süreyle tedavisi %50 hastada uzun süreli virolojik iyileşme, %54. 5 hastada uzun süreli biyokimyasal cevap sağlarken, %9 hastada önemli yan etki ve %5 hasta da ölüm nedeniyle tedavinin kesilmesine yol açmıştır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The prevalance of anti-HCV in haemodialysis patients is higher than the healthy population. In Saudi Arabia the prevalance of anti-HCV among haemodialysis units varies from 15.4% to 94.7% and it is 48% in Turkey. In haemodialysis patients, the chronic hepatitis C is 95%. Interferone is recommended drug in the treatment. According to short-term treatments.the response rate to long-term treatments had been found high in non-uremic patients. In this study, we administered 3 million units of interferon a-2b 3 times per week throughout 12 month to 22 haemodialysis patients.The patients were treated haemodialysis unit of Medical School of Atatürk University.Chronic hepatitis C diagnosed biochemically.serologically and clinically. At the 3th month of treatment, HCV-RNA become negative in 16 of 22 (72.7%). At the 3 lh month of treatment, HCV-RNA was detected as positive in five of these patients and their therapies was stopped. When it compared with pretreatment period, the negativity of HCV-RNA was statistically significant (p=0.001). There was no difference sex ratio between patients with HCV-RNA negative and patients with HCV-RNA positive (p=0.317). Serious side effects were seen in a male patient at second month and a HCV-RNA positive female patient at thirth month of therapy. At the 4th mounth of therapy, a male patient whom HCV-RNA become negative died in his home suddenly. The remaining 15 patients completed 12 months of therapy period. At the end of the 12 months of therapy the ratio of HCV-RNA negativity, namely virological response, was 50% (11 patients). The ratio of relaps was 26.6% (4 patients). When compared with pretreatment period, the negativity of HCV-RNA was statistically significant (p=0.000009). When compared with pretreatment levels serum ALT levels of patients completed therapy were significantly decreased (z= -3,4; p= 0,001). At the end of treatment, the rate of response was 59% (13 patients). After the completion of the treatment, the negativity of HCV-RNA was persisting in 1 1 patients (50%) by six months of followup. Namely, long-term 42virological response was 50% and long-term biochemical response was also 54.4% (12 patients). Finally; administration of interferon a-2b to hemodialysis patients with chronic HCV Infection provided 50 percent of longterm virological response and 54.4 percent of longterm biochemical response. On the other hand, the treatment was stopped in 9% of patients because of serious side effects and 5% of patients because of death.. 43