Developing directional overcurrent relay without voltage transformer
Gerilim trafosuz yönlü aşırı akım rölesi geliştirilmesi
  1. Tez No: 917622
  2. Yazar: SEMİH ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde, hızla artan nüfus ve endüstrileşme ile birlikte elektrik enerjisi talebi de sürekli olarak yükselmektedir. Bu durum, elektrik enerjisi üretiminde ve dağıtımında yeni ve yenilikçi yaklaşımların benimsenmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Geleneksel fosil yakıt kaynaklarından elde edilen enerjiye olan bağımlılığın azaltılması ve çevresel etkilerin en aza indirilmesi adına, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik bir talep artışı yaşanmaktadır. Bu bağlamda, rüzgar, güneş, hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi, giderek daha önemli hale gelmektedir. Ancak, bu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, elektrik iletim ve dağıtım sistemlerinde bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Özellikle, güç dağıtımında kontrol edilemez bir güç akışı olması , geleneksel enerji iletim ağlarının yanı sıra, elektrik sistemlerine entegre edilen yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu noktada, Yönlü Aşırı Akım Röleleri, elektrik sistemlerinde güvenlik ve verimliliği artırmak için etkili bir çözüm sunmaktadır. Yönlü aşırı akım röleleri, elektrik sistemlerindeki aşırı akım yönünü tespit ederek, sistemin arıza durumlarında bile maksimum seviyede güç aktarımına devam etmesini sağlayıp yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme entegrasyonunda önemli bir rol oynayarak, sistemin kararlılığını ve güvenilirliğini artırır. Bu çalışmada, Yönlü Aşırı Akım Rölelerinde yeni bir soluk olan, Gerilim Trafosuz Yönlü Aşırı Akım Rölesi prototip çalışması yapılıp, arıza durumlarında test edilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır. Böylelikle gelecekteki yapılacak algoritma çalışmaları için bir zemin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing population and industrialization, the demand for electrical energy is constantly rising. This situation makes it inevitable to adopt new and innovative approaches in the production and distribution of electrical energy. In order to reduce dependence on traditional fossil fuel sources and minimize environmental impacts, there is a growing demand for renewable energy sources. In this context, electricity generated from renewable energy sources such as wind, solar, and hydroelectric power is becoming increasingly important. However, the use of these renewable energy sources poses some challenges in electricity transmission and distribution systems. Particularly, the uncontrolled power flow in power distribution, in addition to traditional energy transmission networks, can hinder the efficient and safe operation of integrated renewable energy sources in electrical systems. At this point, Directional Overcurrent Relays offer an effective solution to enhance safety and efficiency in electrical systems. Directional overcurrent relays detect the direction of overcurrent in electrical systems, ensuring maximum power transfer even in fault conditions, and play a significant role in the integration of renewable energy sources into the system, thereby enhancing its stability and reliability. In this study, a prototype of a Voltage Transformerless Directional Overcurrent Relay, offering a new approach to Directional Overcurrent Relays, was developed, tested under fault conditions, and the results were shared. This work lays the groundwork for future algorithm development studies.