Psikolojik olguların ifadesi olarak böcek imgesi
The image of insects as an expression of psychological phenomena
- Tez No: 917621
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, böceklerin çeşitli yönlerini inceleyerek, sanat ve psikoloji alanlarında derinlemesine bir analiz sunmaktadır. İlk olarak, entomoloji disiplini temelinde böceklerin tür, yapı ve davranışları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Böceklerin biyolojik özellikleri ve çeşitliliği, bu canlıların sanat eserlerinde ve insan psikolojisindeki simgesel anlamlarını anlamamız için bir temel oluşturmaktadır. Ardından, böceklerin sanat tarihindeki simgesel anlamları incelenmiştir. Böcek imgeleri, tarih boyunca sanatçıların eserlerinde sıklıkla kullanılmış ve çeşitli sembolik anlamlar taşımıştır. Bu bölümde, böceklerin sanat eserlerindeki rolü ve bu imgelerin tarihsel bağlamda nasıl bir anlam yüklendiği detaylandırılmıştır. Tezin ana bölümünü oluşturan böcekler ve psikolojik olgular kısmında, bu imgelerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca, böceklerin farklı dönemlerde ve coğrafyalarda insan hayatındaki yeri ve önemi, kültürü meydana getiren çeşitli öğeler üzerinden incelenmiştir. Böceklerin insanların bilinçaltındaki yankıları, psikolojik tepkileri ve yarattıkları tekinsizlik duygusu özellikle vurgulanmıştır. Bu analiz, böceklerin hem korkutucu hem de büyüleyici yanlarını gözler önüne sererek, bu canlıların sanat ve psikolojideki derin etkilerini ortaya koymaktadır. Son olarak, kişisel çalışmalar bölümünde resimde böcek imgelerinin nasıl kullandığı ve bu imgelerin psikolojik etkileri üzerine kişisel değerlendirmelerini sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, resimlerde neden böcek figürlerine yer verildiği sorusu, resimlerin biçimsel anlatımıyla birlikte doğrudan böceklerle olan ilişki üzerinden cevaplandırılmaktadır. Bu çalışma, böceklerin hem bilimsel hem de sanatsal bağlamlarda nasıl ele alındığını bütüncül bir yaklaşımla ortaya koyarak, bu konuda farklı disiplinlerden bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines various aspects of insects and provides an in-depth analysis in the fields of art and psychology. First, the species, structure and behavior of insects are examined in detail on the basis of the discipline of entomology. The biological characteristics and diversity of insects form a basis for understanding the symbolic meanings of these creatures in works of art and human psychology. Then, the symbolic meanings of insects in art history are examined. Insect images have been frequently used in the works of artists throughout history and have carried various symbolic meanings. In this section, the role of insects in works of art and how these images have been attributed a historical meaning are detailed. In the insects and psychological phenomena section, which constitutes the main part of the thesis, the effects of these images on human psychology are examined in depth. In addition, the place and importance of insects in human life in different periods and geographies are examined through various elements that constitute culture. The echoes of insects in people's subconscious, their psychological reactions and the sense of uncanniness they create are particularly emphasized. This analysis reveals both the frightening and fascinating aspects of insects and reveals the deep effects of these creatures on art and psychology. Finally, in the personal studies section, personal evaluations on how insect images are used in paintings and the psychological effects of these images are presented. In the conclusion section, the question of why insect figures are included in the paintings is answered through the formal narrative of the paintings and the direct relationship with insects. This study presents perspectives from different disciplines on this subject by presenting a holistic approach to how insects are handled in both scientific and artistic contexts.