Narratives rebound: Exploring the network in the novels of Austen, Gaskell, Thompson and Drabble
Yansıyan anlatılar: Austen, Gaskell, Thompson ve Drabble'ın romanları arasındaki etkileşim ağı
  1. Tez No: 917638
  2. Yazar: MÜGE KESİKTAŞ GENÇOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez Jane Austen'ın (1775-1817) Pride and Prejudice (1813), Elizabeth Gaskell'in (1810-1865) Wives and Daughters (1864), Flora Thompson'ın (1876-1947) Candleford Green (1943) ve Margaret Drabble'ın (1939-) The Peppered Moth (2000) isimli romanlarını postmodern ve ekoeleştirel zeminde irdelemektedir. Yazarların bu romanlarda insan karakterlerini tüm çevreleriyle beraber çoklu gerçekleriyle tek bir dünyada sunduğunu, insanın insanla/insan-olmayanla, mekanla/zamanla birlikteliğinden gerçekleşen eylemlerle sürekli harekette ve büyümede olduğunu tartışır. İngiliz antropolog Tim Ingold'un (1948- )“hat-odaklı”felsefesi doğrultusunda, romanları sırasıyla“wayfaring”[yolculuk],“meshwork”[örgü],“correspondence”[uyum] ve“generation”[üretim] kavramlarıyla inceler ve aynı zamanda ilgili görsellerle destekler. Köksap ve ağ düşünce sistemlerine alternatif başka bir yaklaşım olan“miselyum”modelini kullanan bu çalışma, seçili romanları yaşamın farklı örüntülerini sergileyen birer hatlar dünyası olarak ele alır. Yaşamdaki süreçsel ve ilişkisel eylemlere“içerden”bir bakış sağlayan bu çalışma, insan kimliklerini tam bir olma değil sürekli bir“oluşma”halinde, toplumsallık, mekansallık, maddilik, ve zamansallık açısından devamlı dönüşümde ve gelişimde göstermeyi amaçlar. Özellikle farklı dönemlerden seçilen bu eserler, yazıldıkları dönemden bağımsız olarak,“ne…ne de”yerine“hem…hem de”mantığını benimser, kültür ürünü ile doğaya özgüyü, epistemoloji ile ontolojiyi, dil ile ekolojiyi, fen bilimleriyle sosyal bilimleri ve benzer diğer zıtlıkların birleştiği bir ortam sunar. İnsan kimliklerinin doğa-kültür zemininde diğer insan/insan-olmayanlarla eylemleri yoluyla tanımlanmasına paralel olarak, aynı zamanda romanların kendisi de yazar-okur-metin birlikteliğinin anlam-yapıcılığı bakımından birer eylem alanı olarak tanımlanır. Bu tez, altı ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü, postmodernism ve ekoeleştirel yaklaşımları tanıtarak çalışmanın teorik altyapısını oluşturur. İkinci bölümde Tim Ingold'un hat-odaklı felsefesi ve ilgili kavramları detaylıca anlatılmaktadır. Tezin geri kalan bölümlerinde ise bahsedilen romanlardaki insan karakterleri seçili dört farklı kavramla çalışmanın amacı doğrultusunda incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation scrutinises Jane Austen's (1775-1817) Pride and Prejudice (1813), Elizabeth Gaskell's (1810-1865) Wives and Daughters (1864), Flora Thompson's (1876-1947) Candleford Green (1943), and Margaret Drabble's (1939-) The Peppered Moth (2000) from a postmodern and ecocritical perspective. It argues that the authors present the human characters and their entire environment within a one-world of multiple realities where they are in constant movement and growth through the practices they carry out with humans/nonhumans and time/places. In the light of the prominent British anthropologist Tim Ingold's“line-based”philosophy, the novels are studied through his“wayfaring”,“meshwork”,“correspondence”and“generation”concepts and supported by relevant visuals in each discussion chapter. Using the“mycelium”model as an alternative approach to the famous thinking systems based on rhizome and network, the study takes the selected novels as the world of lines that present different patterns of life. It adopts a“from within”perspective on the processual and relational actions of human identities and attempts to reveal them not in a state of complete being but in a state of ongoing“becoming”, in continuous transformation and development socially, spatially, materially, and temporally. Selected from different literary periods intentionally, all the novels exhibit“both/and”understanding instead of“neither/nor”regardless of the time they belong to, and offer an environment that merges culture with nature, epistemology with ontology, language with ecology, physical sciences with social sciences, and other similar dichotomies. Parallel to the redefinition of human identities in and through practices with other humans/nonhumans in natureculture realms, the novels themselves are also redefined as the dynamic fields of action in terms of the meaning-making process of the author- reader-text triad. The dissertation is divided into six chapters. The first chapter establishes a theoretical background on postmodernism and ecocritical approaches. The second chapter explains Tim Ingold's line-based philosophy and related concepts in detail. The following chapters examine the human characters in the above- mentioned novels from four different perspectives with Ingold's four different concepts in accordance with the purpose of the study.